اسکلت فلزی یا بتنی بهتر است؟

مزایای سازه اسکلت فلزی

کم وزن بودن اسکلت فلزی

پیروی فولاد از قانون هوک تا تنش های بزرگ (خاصیت ارتجاعی فولاد )

مقاومت بسیار بالای قطعات فلزی و ارتباط مقاومت به وزن. که این خود باعث می شود در دهانه سوله مورد استفاده قرار گیرند.

کارا بودن آن در سازه های طویل

خاصیت یکنواختی : معمولا فلز در کارخانه های بسیار بزرگ با دقیق تهیه میشود،به همین علت میتوان به یکنواخت بودن خواص اطمینان کرد.

فولاد دوام بسیار بالایی دارد که در ساختمان های فلزی بسیار مناسب می باشد و این باعث استفاده از آن در مدت زمان طولانی می گردد.

فولاد معمولا توانایی تحمل ضربه را دارد که یکی از علل مقاومت در مقابل خرابی است.

قطعات فلزی و فولاد همگن هستند(پیوستگی).

مقاومت متعادل فلز و فولاد: مصالح فلزی در مقابل کشش و فشار رفتاری یکسان و همچنین در برش نیز خوب هستند. در زمان تغییر وضعیت بار، بر اثر نیروی وارده قابل تعویض و همینطور در بارهای پیش بینی شده معمولا در نتیجه ی برش نشات گرفته از آن هستند.

امکان مقاوم سازی: اگر در قسمتی از ساختمان بخشی به علت محاسبات غیر دقیق و اشتباه و یا تغییر در اجرا درست اجرا نشده باشد میتوان با پرچ کردن و یا جوش و ... آن را تقویت نمود ویا قسمت هایی اضافه نمود.

ساخت و نصب راحت

سرعت نصب: سرعت نصب قطعات فلزی بسیار کمتراز اجرای بتن در ساختمان است.

پرتی مصالح: اسکلت فلزی نسبت به اجرای بتن و ... در ساختمان پرتی کمتری دارد.

اشغال

فضا:‌ اسکلت فلزی از نظر ابعاد کوچکتر از ساختمانهای بتنی است، سطح بلا استفاده در ساختمانهای بتنی بیشتر ایجاد میشود.

مزیای سازه بتنی

۱-هزینه سازه های بتنی نسبت به سازه های فلزی کمتر است و با توجه به هزینه سازه های بتنی مقام تر است.

۲-بتن آرمه از لحاظ مقاومت و در مقابل شرایط محیطی سخت تر است.

۳-بتن آرمه یا همان اسکلت بتنی به دلیل شکل پذیری بالایی که دارد در تمام پروزه ها از جمله پل، ساختمان و... قابل استفاده است.

۴-بتن آرمه و در واقع انواع استکلت بتنی در مقابل آتش و حرارت بسیار مقاوم تر است و زمان بیشتری زمان می برد تا فولاد داخلی بتن در برابر حرارت تغییر نشان دهد.

۵-طول عمر سازه های بتنی از دیگر سازه ها بیشتر است.

۶-با توجه به این که سازه های فلزی زمان بیشتری برای نصب و پیاده سازی می برند، سازه های بتنی زمان کمتری برای انجام کاراحتیاج دارند.

برای کارفرمایانی که قصد دارند با توجه به پیشرفت پروژه خرد خرد پرداخت هزینه ها را داشته باشند اسکلت بتنی بهترین انتخاب می باشد.

۷-اجرای اسکلت بتنی در مقایسه با اسکلت فلزی از ظرافت، تخصص و حساسیت کمتری برخوردار است و با توجه به تعدد اجرای این نوع اسکلت، پیمانکاران با تجربه ای آن را اجرا می کنند.

استاندارد و دوام اسکلت فلزی منوط به ساختن قطعات در کارخانه، استفاده از اتصالات پیچ و مهره و انجام آزمابشات تست جوش است. اما انجام این اقدامات در کشور ما هزینه های ساخت را بشدت بالاتر می برد.

۸-کمانش اجزاء در انواع اسکلت بتنی ساختمان کمتر است و علت آن تفاوت رفتار بتن و آهن در برابر نیرو است.

۹-هزینه نگهداری اسکلت بتنی ساختمان کمتر است. به مرور زمان سطح بیرونی اسکلت فلزی دچار خوردگی شده و رفته رفته از ضخامت آن کاسته می شود، اقداماتی که این روند را کنترل می کنند هزینه بالایی دارند.