LC ریالی راهی برای وصول مطالبات قطعه‌سازان

به گزارش خبرگزاری آهن نت به نقل از دنیای اقتصاد: چالش‌های صنعت خودروسازی و گلایه قطعه‌سازان در ارتباط با تاخیر وصول خواسته ها آنها از خودروسازان موجب شد سومین اجلاس کمیسیون صنعت و معدن اطاق ایران به رسیدگی مشکلات میان این دو بخش برگزیدن یابد. به‌طوری که در این جلسه قطعه‌سازان به هدف نظم‌دهی به وصول مطالباتشان خواستار گشایش اعتبار ریالی خودروسازان برای قطعه‌سازان شدند. مهدی پورقاضی، سرپرست این کمیسیون در ابتدا با ارائه توضیحاتی از مباحث اجلاس پیش گفت: در جلسه پیشین کمیسیون، دبیر مجلس قطعه‌سازان اعتراضاتی را نسبت به مسائلی نظیر قیمت‌گذاری و واردات قطعات مطرح کرد و در نهایت، بحث به سمت و سوی وصول خواسته ها قطعه‌سازان از خودروسازان سوق پیدا کرد و در این جلسه قصد داریم این مساله را به بحث بگذاریم و برای رفع چالش‌های این صنعت به اخص وصول مطالبات آن چاره‌اندیشی کنیم. در پیوستگی فرهاد بهنیا، عضو هيات مديره مجلس قطعه‌سازان بابیان اینکه در مقطعی، وصول پیش‌پرداخت‌ها از سوی خودروسازان با شرایط مناسبی چهره می‌گرفت، گفت: پرداخت‌ها در پیش درآمد 15روزه بود ولی این بازه زمانی به یک ماه، دو ماه و سه ماه افزایش یافت و الان به چهار ماه واصله است. توصیه انجمن قطعه‌سازان این است که سهم این صنعت از محل مطالبات خودروسازان وصول شود.
راهکار فرانسوی


محمدرضا نجفی‌منش، عضو هیات نمایندگان اطاق طهران نیز با بیان اینکه دیرکرد در پرداخت مطالبات قطعه‌سازان مسبوق به پیشینه است، به تجربه فرانسه در حل این چالش اشاره کرد و گفت: در فرانسه، دولت برای حل این مساله پادرمیانی و خودروسازان را وادار کرد خواسته ها بنگاه‌های کوچک و میانه را ظرف یک ماه و قطعه‌سازان با مقیاس کبیر را ظرف 45 روز پرداخت کنند. او در پیوستگی سخنانش با ذکر اینکه قطعه‌سازان کوچک بیشتر دارای بدهی بانکی هستند، گفت: این بنگاه‌ها، به دلیل این بدهی‌هایشان حتی سایر نمی‌توانند از تسهیلات بانکی سهم بگیرند. نجفی‌منش عامل اصلی بروز این چالش در صنعت اتومبیل را قیمت‌گذاری دولتی عنوان کرد و افزود: لازم است مکانیزم قیمت‌گذاری اتومبیل برچیده شده و ساز و کاری طراحی شود که منابع به موقع در برگزیدن خودروسازان پیمان گیرد.
وصول خواسته ها خودروسازان؛ سه سال بعد


ابراهیم آقاپور، عضو هیات مدیره شرکت سازه‌گستر سایپا نیز با بیان اینکه خودروسازان و قطعه‌سازان در یک سوی میز قرار دارند، گفت: دشواری ها این دسته از سنه 1390 و 1391 با تشدید تحریم‌ها و کاهش تولید اتومبیل به یک‌سوم تیراژ قبل، آغاز شد. در آن مقطع، قیمت ارز و مواد اولیه نیز به سه برابر افزایش یافت. چنانکه طی چهار سال، خودروسازان حدود 5 هزار میلیارد تومان متحمل خسارت شدند. این رقم البته به جیب مصرف‌کنندگان هم نرفت و تنها عاید واسطه‌گران شد. در واقع، هیچ صنعتی با این میزان خسارت نمی‌توانست سرپا بماند. اکنون که این صنعت، به دلیل بعضی مسائل نظیر حفظ بهره اشتغال سرپا باقیمانده است باید باره پشتیبانی قرار گیرد. او با اشاره به طرح بعضی مباحث مبنی بر وصول مطالبات طی 120 روز گفت: حدود 40 درصد منابع خودروسازها در قالب چک در کمر بستن مردم است و سه سنه پس وصول می‌شود. خودروسازها خودشان در وصول مطالباتشان مشکلات زیادی دارند.


عضو هیات‌مدیره شرکت سازه‌گستر پیوستگی داد: شرکت‌های خودروسازی برای حل این مشکلات، پروژه‌های جدیدی تعریف کرده‌اند. چنان‌که می‌خواهیم پارادایم خود را از فرآوری خودروهای ارزان‌قیمت و زیان‌ده به خودروهایی با استانداردهای روز تغییر دهیم. این پروژه‌های جدید هم به نفع خودروسازان است و هم به سود قطعه‌سازان. محمدرضا فیاض، دستیار وزارت صنعت، معدن و تجارت و عضو کمیسیون صنعت، معدن و تجارت اتاق طهران نیز با اشاره به اینکه خودروسازان، محصولات خویش را سه ساله به فروش می‌رسانند اما باید مطالبات خود را ظرف چهار ماه پرداخت کنند، افزود: این رویه، خودروسازان را در معرض اختناق قرار می‌دهد. در سایر کشورها، خودروسازان با مشتریان پیوستگی مستقیمی ندارند و مشتریان از راه بانک‌ها اقدام به خرید خودرو می‌کنند. او گفت: تلاش اتاق طهران زمانی برای حل این مساله به ثمر می‌نشیند که نمایندگانی از نظام بانکی نیز در این جلسات حضور یابند.
ابزاری برای نظم‌دهی وصول مطالبات


محمود اولیایی از مجلس مشاوران مدیریت ایران نیز با طرح این پرسش که آیا افتتاح ال‌سی می‌تواند مشکلات صنعت قطعه‌سازی را برطرف کند، توضیح داد: اگرچه ال‌سی ریالی می‌تواند به منزله ابزاری برای نظم‌دهی مالی مورد استفاده پیمان گیرد، اما مشکل را حل نمی‌کند. بلکه گونه مدیریت در صنعت باید تغییر کند. او افزود: اگر وضعیت کنونی در صنعت اتومبیل تداوم پیدا کند، حتی تزریق‌های مالی به این صنعت نیز نجات‌دهنده نیست. در همان سان باید به این نکته پروا داشت که قطعه‌سازان و خودروسازان در یک مجموعه یکپارچه پیمان دارند و از یکدیگر متمایز نیستند. حل دشواری ها صنعت از طریق دو راه‌حل کوتاه‌مدت و بلندمدت قابل تعقیب است.


در پیوستگی این جلسه، محسن صالحی‌نیا، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و بازرگانی و عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق طهران بابیان اینکه، هدف ال‌سی ریالی، ایجاد پیوستگی متقابل میان خریدار و فروشنده با واسطه‌ای به نام بانک است، گفت: ال‌سی در جهان روشی منسوخ است. رهنمود آقای نجفی‌منش مبنی بر تقسیم‌بندی قطعه‌سازها به بنگاه‌های حقیر و بزرگ و پرداخت‌های منظم به قطعه‌سازان حقیر می‌تواند راهگشا باشد. پرداخت به شرکت‌های بزرگ نیز می‌تواند از راه گشایش ال‌سی باشد. او ارتقای بهره‌وری و طراحی پروژه‌های جدید، توسعه بازارها و گسترش استانداردها را در رفع مشکلات این صنعت کارساز دانست. صالحی‌نیا در باره فروش اتومبیل از راه بانک‌ها نیز توضیح عدل و گفت: بانک‌ها منابعی را برای فروش کالاهای مصرفی بادوام وابستگی می‌دهند، اما این میزان محدود است. اکنون حدود 130 تا 140 هزار خودرو از راه بانک‌ها به فروش می‌رسد اما اگر این شمار که الان 10 درصد تولیدات را پوشش می‌دهد به 25 درصد برسد، بخشی از دشواری ها برطرف می‌شود. در سرانجام این نشانیدن مقرر شد تمامی این خواسته ها و پیشنهادهای گردآوری شده و در جلسات آتی با حضور نمایندگانی از سایر نهادهای مسوول از جمله بانك مركزي، راهکارهایی برای حل و فصل آن اندیشیده شود تا چالش مالی بین قطعه‌سازان و خودروسازان بهبود یابد.
منبع : روزنامه دنیای اقتصاد 

ویرایش : خبرگزاری آهن نت