پاریس به برجام پایبند است

نماینده انجمن کارفرمایان فرانسه: در هفته‌های آینده شاهد امضای قراردادهای مهمی میان ایران و فرانسه خواهیم بودعکس: President.irآهن نت : فرانسه که از جمله حامیان حفظ برجام به‌شمار می‌رود و در این خصوص اختلاف‌نظرهای جدی با دولت دونالد ترامپ در آمریکا دارد، بار دیگر پشتیبانی قاطعش از برجام را اعلام کرد. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در دیدار با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران که در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل سپریدن شد، خواستار «اجرای کامل برجام» شد و هرگونه «مذاکره مجدد» در ارتباط با آن را بی‌معنا عنوان کرد. ماکرون همچنین پافشاری کرد که پاریس به برجام متعهد است و متعلق به حمایت می‌کند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار نقش اروپا و پاریس را در حفظ فضای مثبت پسابرجام مهم دانست و پافشاری کرد که تهران علاقه‌مند است در فضای جدید، همکاری‌های خود را با فرانسه در کل عرصه‌های مورد علاقه تعمیق بخشد.


پیام خطرناک برای جهان
همچنین رئیس‌جمهوری با ذکر اینکه نباید پروانه داد دستاوردهای برجام تضعیف شود و کل طرفین باید علاوه بر پایبندی، سایر اعضا را به اجرای کامل تعهدات خویش یادآور شوند، پافشاری کرد: «برجام در بر گیرنده این پیام بود که مسائل پیچیده بین‌المللی را می‌توان از طریق گفت‌وگو ‏و در چارچوب رویکرد برد– برد حل‌وفصل کرد و هر آسیبی به آن می‌تواند انتقال‌دهنده این پیام خطرناک به عالم باشد که دیپلماسی قادر به رفع ‏مشکلات نیست.‏» روحانی رفتارهای دولت فعلی آمریکا در ارتباط با برجام را برای جامعه جهانی نگران‌کننده برشمرد و پافشاری کرد: «تنها نهادی که باید بر برجام نظارت کند، آژانس است که تا به حال هفت بار صراحتا بر پایبندی ایران بر این توافق پافشاری کرده است و نباید برخی‌ها توافق روشنی امثال برجام را به مسائل دیگر مشروط کنند.» رئیس‌جمهوری فرانسه نیز در این دیدار با تاکید بر عزم کشورش برای اشاعه و تعمیق روابط با طهران گفت: «دوره پسابرجام فرصت مناسبی برای اشاعه همکاری‌های مشترک ایجاد کرده و پاریس به برجام پایبند است و متعلق به پشتیبانی می‌کند.» امانوئل ماکرون تاکید کرد که فرانسه خواستار اجرای کامل برجام است و هر گونه گفتگو دوباره در ارتباط با آن را بی‌معنا می‌داند.

توییت ماکرون
همچنین ماکرون پس از دیدارش با حسن روحانی در توییتی با اشاره به این دیدار نوشت: «تبادل‌نظرهای اساسی با رئیس‌جمهوری ایران داشتیم.» ماکرون پیش‌تر در دیدار با ترامپ نیز حمایت خویش از برجام را اعلام کرده بود. وی در 7 شهریور نیز در جمع سفیران فرانسه در سراسر عالم تاکید کرده بود که فرانسه در باره توافق هسته‌ای ایران قاطع و مصالحه‌ناپذیر است.از سوی سایر هفته ماضی بعضی دیپلمات‌های فرانسوی ضمن هشدار نسبت به لغو برجام در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز با پافشاری بر این سوژه که ایران به برجام پایبند بوده است اعلام کردند که لغو برجام آغاز پایانی بر معاهده‌ منع اشاعه‌ تسلیحات هسته‌ای (ان‌پی‌تی) خواهد بود. به گزارش «ایسنا» دیپلمات‌های فرانسوی اعلام کرده بودند که رئیس‌جمهوری فرانسه در دیدار بعدی خود با ترامپ به او در مورد تضعیف یا لغو برجام اخطار می‌دهد؛ چراکه معتقد است این پیشه نه فقط باعث افزایش تنش در ناحیه می‌شود، بلکه از آمدن کره‌شمالی به پای میز گفتگو نیز ممانعت می‌کند.

دفاع قاطع وزیر خارجه فرانسه
در عین حال با پروا به بالا اخذ تنش در مناقشه با کره‌شمالی، وزیر امور خارجه فرانسه، پدافند از برجام را اقدامی درست و اساسی دانست. به باورداشت او، شکست برجام می‌تواند منجر به گسترش پیکار تسلیحاتی در خاورمیانه شود. خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی، از دفاع قاطع ژان ایو لودریان، وزیرخارجه فرانسه از توافق هسته‌ای کشورهای 1+5 با ایران تازه داد. وزیر امور خارجه فرانسه که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد کلام می‌گفت، تاکید کرد که مذاکرات بر راز توافق هسته‌ای با ایران باید تقویت شود و بازه زمانی بعد از سال ۲۰۲۵ را نیز دربرگیرد. ژان ایو لودریان تاکید کرد که شکست توافق هسته‌ای می‌تواند منجر به آن شود که کشورهای همسایه ایران نیز به تجهیز خویش به جنگ‌افزارهای هسته‌ای اقدام کنند. بعد از به‌ثمر رسیدن مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5، «فرانسه» از دسته کشورهایی بود که به جد به حمایت از برجام و دستاوردهای آن پرداخت و هیات‌های بازرگانی خویش را برای انعقاد قراردادهای گوناگون به ایران گسیل کرد. از مهم‌ترین قراردادها نیز می‌توان به امضای قرارداد با شرکت هواپیمایی ایرباس و کمپانی نفتی توتال اشاره کرد. در ضمن کمی بعد از انعقاد توافق هسته‌ای برنامه جامع اقدام مشترک، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه وقت فرانسه در ۷ مرداد ۱۳۹۴ در راس هیاتی بلندپایه از مقامات فرانسوی، برای گشایش فصل جدیدی از روابط میانی ایران و فرانسه، به تهران سفر کرد و با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیدار کرد. پاریس از ابتدا مواضعش درباره برجام مشخص و بر حمایت از برجام استوار بود. ولی پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا که از ابتدا مخالفتش را با برجام اعلام و همواره به‌دنبال راهی برای برونرفت متعلق به بوده است، فرانسه نیز مواضعش را آشکارتر کرد و طی چند ماه اخیر، مقامات فرانسوی بارها بر لزوم اجرای توافق هسته‌ای پافشاری کرده و نسبت به لغو آن از سوی هر یک از طرفین اخطار داده‌اند. همچنین به گزارش خبرگزاری تسنیم، یک مقام ارشد فرانسوی می‌گوید: امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری این مملکت در دیدار با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، پیشنهاد مذاکرات هسته‌ای جدید با ایران را پس از سال 2025 مطرح کرده است. رویترز نوشته است: «مقام فرانسوی گفت که ماکرون در جریان دیدار دوجانبه‌اش با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران چشم‌انداز مذاکرات هسته‌ای جدید با طهران را پس از سنه 2025 روی میز پیمان داد و به وی اخطار داد که طهران باید از تحریک ایالات‌متحده با فعالیت‌های منطقه‌ای‌اش امتناع کند.» سنه 2025، زمانی است که بعضی از محدودیت‌های ایران در چارچوب برجام به واپسین،انجام می‌رسند. خرده گیران توافق هسته‌ای در آمریکا معتقدند که این محدودیت‌ها باید برای ایران همیشگی باشند یا بعد از انقضای آن، مجددا تمدید شوند.

برنامه نتانیاهو برای برجام
در شرایطی که اختلاف‌نظرها میان اروپا و آمریکا بر سر مسائل مختلف از جمله همکاری‌ها در ناتو، قرار پاریس و برجام درحال شدت گرفتن است، روزنامه انگلیسی گاردین اخیرا در تحلیلی با اشاره به اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از قبل اعلام کرده بودند که در سخنرانی‌های خویش در مجمع عمومی سازمان ملل می‌خواهند به برجام تاختن کنند، تاکید کرد که این اقدام آنها را در مساوی اکثریت رهبران عالم قرار خواهد داد. در این رابطه بنیامین نتانیاهو روز گذشته بعد از دیدار با رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد: «ترامپ می‌خواهد توافق هسته‌ای با ایران را تغییر دهد و من نیز رهسپار برای آن رهنمود دادم.» به گزارش «ایسنا» به نقل از هاآرتص، بنیامین نتانیاهو پیش از دیدار با ترامپ در جمع خبرنگاران و عکاسان و در حضور ترامپ گفته بود که قرار است آنها توافقی را که ترامپ «بدترین توافق ممکن» می‌داند بررسی کنند. نتانیاهو همچنین بعد از دیدار با ترامپ در حاشیه هفتاد و یکمین نشانیدن مجمع عمومی سازمان ملل، در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: «آمریکا موضع خود را در قبال ایران تغییر داده است. ما با آمریکا در این‌باره موافقیم که این توافق بسیار بد است.» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که از آنگونه مخالفان سرسخت برجام است، در ادامه اظهارات مداخله‌جویانه خویش علیه برجام گفت: «مهم‌ترین جنبه این توافق که باید تغییر کند، مدت آن است که بعد از یک دوره چند ساله محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران تغییر می‌کند.»


منبع خبر : دنیای اقتصاد 

ویرایش : خبرگزاری آهن نت