حمل ریلی کالای معدنی باید به ۳۰ درصد افزایش یابد

شاتا :


در نشست وزرای صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی بر لزوم افزایش سهم ۲۵ میلیون تنی حمل ریلی کالاهای معدنی به ۳۰ درصد تاکید شد. عباس آخوندی در این نشست گفت: در حال حاضر سهم جابه‌جایی مسافری در کلان‌شهر تهران از طریق ریل تنها ۲ درصد و سهم حمل و نقل جاده‌ای ۹۸ درصد و به‌طور میانگین این سهم در کشور کمتر از ۱۰ درصد است.

وی افزود: باید حمل و نقل را چه در بخش مسافری و چه بار از خودروپایه بودن به سمت ریل‌پایه بودن هدایت کنیم و برای انتقال ۲۰ میلیون تن بار از طریق ریل، نیاز به ۲۵۰ کیلومتر مسیر ریلی داریم. آخوندی گفت: حداقل ۳ برنامه ملی باید در این زمینه اجرا و ۲دهه باید در این زمینه کار شود. وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: سهم حمل و نقل سالانه کالاهای معدنی از طریق ریل در حال حاضر ۲۵میلیون تن است، این در حالی است که معادل 5/ 20 میلیون تن ظرفیت انتقال از سهم جاده‌ای به ریلی وجود دارد و هدف‌گذاری برنامه ششم سهم ۳۰ درصدی حمل و نقل بار از طریق ریلی و اهداف کلان وزارت راه و شهر‌سازی سهم ۵۶ درصدی است. وی اضافه کرد: پیشنهاد می‌کنم کمیته مشترکی به منظور ارائه نظر و جمع‌بندی آن درخصوص توسعه حمل و نقل ریلی بار بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت تشکیل شود.  محمد شریعتمداری، وزیر صنعت نیز در ادامه این نشست عنوان کرد: انتقال حمل و نقل جاده‌ای تولیدات معادن و صنایع معدنی و صنعتی به حمل ریلی، کاری ملی است و نیاز به پروژه‌های مشترک با وزارت راه و شهر‌سازی دارد.

وی گفت: این انتقال استراتژی و راهبرد نظام است و باید برای انجام این هدف برنامه مشترکی با وزارت راه و شهر‌سازی داشته باشیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در برنامه‌ای باید میزان رشد حوزه‌های صنعت، معدن و تجارت مشخص و آهنگ رشد سهم حمل و نقل ریلی نیز مشخص شود، افزود: در این زمینه باید قیمت سوخت اصلاح شود و حمل و نقل جاده‌ای و شخصی بار نسبت به ریلی گران‌تر باشد.


خبرگزاری آهن نت

منبع خبر : دنیای اقتصاد