کانادا واردات فولاد و آلومینیوم را از روسیه ممنوع کرد

وزارت دارایی کانادا با هدف جلوگیری از کمک به مسکو در جنگ علیه اوکراین، واردات تمام محصولات فولاد و آلومینیوم از روسیه را ممنوع کرد. کرستیا فریلند وزیر دارایی کانادا در بیانیه ای اظهار کرد هدف از این اقدام، جلوگیری از سرمایه گذاری هر چه بیشتر روسیه در جنگ علیه اوکراین است. اوکراین می تواند و باید در این جنگ پیروز شود. ما برای قطع و یا محدود کردن درآمد مسکو برای سرمایه گذاری در جنگی غیرقانونی علیه اوکراین هر کاری که لازم باشد، انجام می دهیم.

براساس این بیانیه، این ممنوعیت شامل محصولات تمام شده و تمام نشده است و واردات محصولاتی همچون صفحات آلومینیوم، جعبه های فولادی، و نیز لوله های فولادی است. فریلند افزود: ما می خواستیم مطمئن باشیم که ولادیمیر پوتین با فروش محصولات آلومینیوم و فولاد به کانادا، هزینه جنگ علیه اوکراین را تامین نمی کند. در همین حال، آمریکا ماه گذشته در راستای اعمال فشارهای بیشتر بر مسکو، از اعمال تعرفه 200 درصدی بر محصولات آلومینیوم و فولاد کانادا خبر داده بود که از روز گذشته این تعرفه به اجرا درآمد. آلومینیوم روسیه را شرکت روسال تهیه و تولید می کند که حدود 6 درصد از ذخایر جهانی آلومینیوم نیز توسط این شرکت تامین می شود.

این در حالی است که کانادا نیز در کنار سایر متحدان غربی، در پی تهاجم روسیه به اوکراین، اقدامات و تحریم های گسترده ای را علیه مسکو اعمال کردند. از آن زمان، اوتاوا، بیش از 1600 فرد و نهاد روسی را تحریم کرده و بیش از 3 میلیارد و 600 میلیون دلار کمک های مالی و نظامی به کی یف کرده است. براساس آمارهای رسمی کانادا در سال 2021، محصولات آلومینیوم به ارزش 45 میلیون دلار کانادا و محصولات فولادی به ارزش 213 میلیون دلار کانادا را از روسیه وارد کرده بود.