شرط بقای فولادسازی کشور ایران

ارزیابی فولادسازان برتر نشانه می‌دهد ایران در سنجش با دیگر کشورها، به دلیل دردسترس بودن منابع طبیعی، انرژی ارزان و نیروی انسانی چیره دست یکتا از مناسب‌ترین فرصت‌های توسعه در این صنعت است. ولی اگر ایران بخواهد در بازار جهانی فولاد از گردنه چشم وهمچشمی خارج نشود، به پیش‌شرط‌هایی بیچارگی دارد. متولیان، صاحب‌نظران، تولیدکنندگان و فعالان دسته خصوصی صنعت فولاد در نخستین نشست کمیته استراتژیک هشتمین کنگره چشم‌انداز صنعت فولاد که بهمن‌ماه به ابتکار «دنیای‌اقتصاد» برگزار می‌شود، شروط بقا در بازار جهانی را رسیدگی کردند.
به گزارش خبرگزاری آهن نت به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد: هشتمین دوره کنگره چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران در حالی بهمن ماه امسال برگزار می‌شود که فولادسازان و تحلیلگران، شروط بقا در بازار فولاد را در نخستین نشانیدن کمیته استراتژیک کنگره بررسی کردند. صنعت فولاد همواره به‌عنوان یکتا از شاخص‌های توسعه کشورها مطرح بوده؛ فلذا بسیاری از کشورهای عالم با هدف دستیابی به گسترش و رشد برپا در این صنعت سرمایه‌گذاری می‌کنند. پیوند قابل پروا فولاد با شرایط اقتصادی از یکسو و نقش آن در توسعه از جانب دیگر، بایستگی پروا به بازار فولاد را دوچندان کرده است. بر این اساس، در نخستین اجلاس کمیته راهبردی هشتمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار، چهار گروه «متولیان صنعت فولاد کشور»، «مسوولان و صاحبنظران دولتی»، «تولیدکنندگان»، «تحلیلگران و فعالان دسته خصوصی» ضمن رسیدگی چالش‌ها و مسائل روز صنعت فولاد، شروط بقا در بازار جهانی را نیز برشمردند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در مقایسه با سایر کشورهای جهان، ایران واجد گرد از مناسب‌ترین فرصت‌های توسعه در صنعت فولاد است، اما در ساحل پروا به کیفیت محصولات و ارزش افزوده بالا، کاهش هزینه‌های تولید، افزایش صادرات و شناخت بازارها متناسب با محصولات تولیدی، باید بهره‌وری رشته صنعت فولاد و تدوین برنامه‌ها و سیاست‌های بلندمدت را نیز در عقیده داشت. به اعتقاد دست اندرکاران و فعالان این حوزه، صنعت فولاد کشور نیازمند تحول است. مهدی کرباسیان سرپرست هیات عامل ایمیدرو، ستوده تر برادر حسینی مدیرعامل صندوق گسترش ملی، مصطفی موذن‌زاده مشاور معاون اول رئیس‌جمهور، حسین هاشمی استاندار تهران، جعفر سرقینی دستیار وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا بهرامن سرپرست منزل معدن ایران، سیدرضا نوروززاده مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، مریخ سبحانی مدیرعامل شرکت سهامی فولاد مبارکه اصفهان، محمود اسلامیان رئیس صندوق بازنشستگی کشوری، حامد سلطانی‌نژاد مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران؛ علیرضا شکرریز مدیرعامل کمپانی پارس دیبابنیان، محمد ابکاء مدیرعامل شرکت فولاد تکنیک، فاضل بخششی نماینده شرکت ایریتک، محمود نوریان مدیرعامل کمپانی معدنی و صنعتی چادرملو، ناصر تقی‌زاده مدیرعامل کمپانی معدنی و صنعتی گل گهر، رضا اشرف سمنانی رایزن کمپانی میدکو، بهرام شکوری مسئول کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران و علیرضا بختیاری، مدیرمسوول روزنامه دنیای اقتصاد از آنگونه شرکت‌کنندگان در جلسه کمیته راهبردی هشتمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار بودند.


در این نشانیدن مهدی کرباسیان، سرپرست هیات عامل ایمیدرو با اشاره به بایستگی تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های بلندمدت به طرح جامع فولاد اشاره کرد و گفت: به عقیده می‌رسد که در طرح جامع فولاد علاوه بر توجه به داده‌های آماری باید به صنایع پایین‌دستی نیز توجه شود. وی همچنین با اشاره به نقش انجمن‌ها و دسته خصوصی در صنعت فولاد اظهار کرد: انجمن‌ها و فعالان دسته خصوصی باید نقش خود را پررنگ بدانند و فعال‌تر از قبل عمل کنند؛ در این راه دولت نیز باید از آنها حمایت کند. نظر به اینکه وزیر صنعت، معدن و بازرگانی نیز به این جستار اعتقاد دارد، باید از شرایط برپایی شده استفاده کرد. وی در ضمن بر حذف رانت از اقتصاد مملکت و فعال شدن بورس در گستره صنعت فولاد نیز پافشاری کرد. کرباسیان با مقایسه شرایط فعلی با چهار سال گذشته، اظهار کرد: در سررسید برگزاری چهارمین دوره کنگره چشم‌انداز صنعت فولاد، با یک وضعیت ناپایدار و نامناسب اقتصادی روبه‌رو بودیم و عملا امکان برنامه‌ریزی برای آینده را نیز نداشتیم، ولی امروز با عبور از آن شرایط و تقریبا  شدن نظرات دسته دولتی و خصوصی و رفع برخی مشکلات، موضوعات جدیدتری در صنعت فولاد کشور مطرح است که نشان‌دهنده یک گام روبه جلو است. وی افزود: معتقدم با جهت‌دار شدن همایش فولاد به نتایج نکویی خواهیم رسید. وی در عین حال بر گردآوری یک برنامه کلان برای معدن و صنایع معدنی و به‌طور مشخص صنعت فولاد تاکید کرد.


جعفر سرقینی، دستیار امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این نشست پیشنهاد کرد در هشتمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد، علاوه بر بحث صادرات و بازار خارجی، تامین دربایستن داخل نیز مدنظر قرار گیرد. تامین دربایستن بازار داخلی یگانه از وظایف اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت محسوب می‌شود و این وزارتخانه باید گام‌هایی برای رفع نیاز درونی بردارد ولی این فرمایش به معنی آن نباید باشد که برای تامین نیاز داخلی، صادرات را خلاص کنیم؛ چرا که در اکثر مواقع نرخ خرید در بازار درونی پایین‌تر از بازار جهانی است و در این شرایط اجبار تولیدکنندگان درونی به عرضه کالا در بازار داخلی به ضرر تولیدکنندگان خواهد بود. ستوده تر دوست‌حسینی، مدیرعامل صندوق گسترش ملی در این نشست با انتقاد از تفکیک بازارها به درونی و بیگانه پافشاری کرد: باید بازار را یکپارچه ببینیم. مرزبندی بین بازار داخلی و بیگانه درست نیست. وی وانگهی نقش مداخله‌جویانه دولت در بازار را ذیل سوال برد و اظهار کرد: باید به کل بازار به‌صورت یکپارچه توجه شود و تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در این بازار نقش داشته باشند. وی در عین حال درباره سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت فولاد نیز اینطور روشنگری داد: الی بازار را یکپارچه و جهانی نبینیم، سرمایه‌گذاری خارجی نیز نخواهیم داشت. باید این سوال را مطرح کنیم که دلیل اصلی عدم توفیق در جذب مناسب سرمایه‌های بیگانه چیست؟ در استجابت به این سوال باید بگویم یکی از انگیزه ها اصلی آن بلاتکلیفی در تصمیم‌گیری‌ها است. وی بر این نکته نیز پافشاری کرد که هر تولیدکننده‌ای که ارزش افزوده فرآوری می‌کند باید امکان عرضه کالایش را در بازاری که محصولش را بهتر خریداری می‌کنند، داشته باشد. دولت فقط باید در زمینه کالاهایی که مربوط به منابع تجدیدناپذیر است، سیاست‌گذاری کند. اما حسین هاشمی، والی طهران این نکته را مدنظر قرار داد که همایش فولاد به‌صورت بین‌المللی برگزار می‌شود، به همین علت طرح مشکلات درونی در این کنگره موضوعیت ندارد و بهتر است در این همایش اقدامات صورت گرفته در یکسال ماضی و توفیقات به دست آمده در این صنعت رسیدگی شود.
از سوی دیگر، در این همایش ما شاهد حضور هیات‌های خارجی نیز هستیم به همین انگیزه بخشی از همایش باید به این مقوله برگزیدن پیدا کند که هیات‌های خارجی که در دوره‌های پیش در این کنگره کمپانی کرده‌اند، چه دستاوردی برای مملکت داشته‌اند. گزاردن به زمینه ورود سرمایه‌گذاران خارجی گرد دیگر از مواردی است که هاشمی معتقد است باید در این کنگره بررسی و نمونه‌های موفق در این زمینه اعلام شوند.


مصطفی موذن زاده، رایزن معاون نخست رئیس‌جمهوری نیز در این نشانیدن با اشاره به اینکه هشتمین همایش فولاد در شرایطی ویژه برگزار می‌شود، عنوان کرد: بعد از سال‌ها بازار شرایط بهتری پیدا کرده و از سوی سایر گواه حضور وزیر جدید در وزارت صنعت، معدن و بازرگانی هستیم که باید دیدگاه ایشان را نیز در این خصوص مدنظر قرار داد. از جانب دیگر، در حال حاضر گواه رشد صادرات محصولات معدنی هستیم و بها محصولات معدنی شفا مکشوف است. نکته بعدی که می‌توان به آن اشاره کرد آغاز جنبش در بخش معدن است، به همین علت باید چگونگی برخورد با معادن را نیز رسیدگی کرد. در ساحل رویدادها مثبتی که در دسته معدن روی دادن در حال آماده با بلاتکلیفی‌هایی نیز در این تقسیم مواجه هستیم که در این خصوص می‌توان به بلاتکلیفی طرح جامع فولاد و نامشخص بودن چگونگی ورود به بورس اشاره کرد.


موارد مذکور موجب شده الی کنگره امسال تاحدودی متفاوت از سال ماضی باشد و با این شرایط باید در هشتمین همایش فولاد گویه بازار جدی تر باره پروا پیمان گیرد. رضا اشرف سمنانی، رایزن کمپانی میدکو نیز در این جلسه به مقوله صادرات و چالش‌هایی که در این دسته وجود دارد پرداخت و این نکته را مد نظر پیمان عدل که ورود به مقوله صادرات چندان راحت نیست و تمام کشورها در کنار صادرات، واردات نیز اتمام می‌دهند تا به بلوغ برسند؛ به همین دلیل می‌توان گفت جریان بازرگانی جهانی با نگاه بسته امکان پذیر نیست و باید به رشته به‌صورت کامل نگاه کرد. البته باید این نکته نیز رسیدگی شود که مواد اولیه به راحتی از دست نرود و به سمت صادرات مرغوب حرکت کنیم. از جانب دیگر، باید دو نکته را نیز مدنظر پیمان داد: ابتدا اینکه باید مراقب باشیم که به بازار صادراتی ضربه وارد نشود؛ چرا که با توجه به محدود بودن بازارهای صادراتی جبران آن به راحتی امکان‌پذیر نخواهد بود. از سوی دیگر، باید به گویه کیفیت کالا توجه کرد و به سمت فرآوری با ارزش افزوده بالاتر گام برداریم لغایت به بلوغ در صنعت برسیم. علیرضا شکرریز، مدیرعامل کمپانی پارس دیبابنیان نیز در این نشانیدن در استجابت به اظهارات مطرح شده از سوی استاندار طهران این نکته را مطرح کرد که در همایش‌های این چنینی باید چالش‌ها و دشواری ها به بحث و رسیدگی گذاشته شود و نباید از طرح این موارد واهمه داشت؛ چرا که اگر قرار باشد این موارد در این نشست‌ها مطرح نشود باید جایگاه دیگری برای طرح مشکلات در نظر گرفت. شکرریز در پیوسته به چالش‌هایی که در حال آماده صادرکنندگان در بنادر با آن روبرو هستند اشاره کرد که باید برای این دشوار راهکاری در نظر گرفت. به اعتقاد وی، مساله بعدی مالیات برارزش افزوده است که تولیدکننده و صادرکننده را با مشکلات بسیاری روبه‌رو کرده است.


بهرام شکوری، مسئول کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران نیز در این اجلاس به این نکته اشاره کرد که نمی‌توانیم فولاد را باره پروا پیمان دهیم اما معدن را نادیده بگیریم؛ چرا که بعدها دنیا دست مواد معدنی خواهد افتاد و برآیند اینکه اکتشافات از اهمیت بسیاری برخوردار خواهد شد. نکته حائز اهمیت بعدی زمینه انرژی است که باید در تقسیم معدن مورد توجه پیمان گیرد. به گفته شکوری، در یک دوره زمانی صنایع بالا دستی دارای اهمیت بودند، ولی در حال حاضر صنایع پایین دستی دارای اهمیت شده‌اند به همین علت باید کالبدشکافی در سلسله صنایع بالا دستی و پایین دستی چهره گیرد.


حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل کمپانی بورس کالای ایران نیز به پروا به انتشار اوراق بر حسب دارایی پس از بحران اقتصاد سنه 2007 الی 2009 اشاره کرد و گفت: پروا به این گویه مایه می‌شود لغایت گواه ورود سرمایه‌ها به بازار باشیم که دورگه هستند یعنی هم ترکیب کالایی و هم ترکیب مالی دارند. روشی که تاکید بسیاری برآن شده و در حال آماده در ایران نیز مورد پافشاری پیمان گرفته است. مقوله بعدی بازارهای پدران و آینده نگر است. این بازارها در ایران وجود ندارند و عرضه سلف تنها در بازار نفت اجرایی می‌شود و با این شرایط می‌توان گفت بازار به حضور افرادی دربایستن دارد که بازار را پیش‌بینی کنند. سلطانی‌نژاد در ادامه به نامشخص بودن نرخ ارز اشاره کرد و این نکته را مدنظر قرار داد که پوشش ریسک ارز در بازار نامشخص است. محمدرضا بهرامن، مسئول منزل معدن ایران نیز برنامه راهبردی را مدنظر پیمان عدل و گفت:در نخست باید برنامه راهبردی را مدنظر پیمان دهیم و بعد از آن برای سایر بخش‌ها هدف‌گذاری کنیم. از سوی دیگر باید مزیت‌های سرمایه‌گذاری در کشور شفاف شود.


بهرام سبحانی، مدیرعامل فولاد مبارکه اسپاهان نیز در این نشانیدن با شکایت از روند قیمت‌گذاری کالا از سوی شورای چشم وهمچشمی به بهانه انحصار عنوان کرد: انحصار در حال آماده به یکی از چالش‌های تقسیم فرآوری بدل شده به‌طوری که در چند سال بازپسین تولیدکنندگان درونی موفق به فرآوری برخی محصولات جدید شدند، اما شورای رقابت در قیمت‌گذاری این کالا ورود کرد که این امر چندان به نفع فرآوری فقدان به همین دلیل برای اینکه بتوانیم از زمینه انحصار بیرون شویم باید دیگر تولیدکنندگان نیز وارد طرح‌های جدید شوند. از سوی سایر با پروا به اینکه در چشم‌انداز 1404 فرآوری 55 میلیون بدن فولاد پیش‌بینی شده باید تولید محصولات صادرات‌محور را نیز مورد پروا پیمان دهیم؛ این نکته را نیز باید باره پروا پیمان داد که در حال حاضر کشورهای امارات، بحرین و... در تولید فولاد در حال خودکفا شدن هستند به همین دلیل باید بازاریابی در سایر کشورها را در فرمان کار پیمان داد. سبحانی در پیوستگی ‌عنوان کرد که استحکام در صادرات مبحث بعدی است که باید مورد پروا پیمان گیرد؛ چرا که صادرات زمانبر است و نمی‌توان انتظار جواب‌گیری در کوتاه‌مدت داشت. محمد ابکا، مدیر عامل شرکت فولاد تکنیک نیز با ذکر اینکه باید صادرات در حجم بالا داشته باشیم، عنوان کرد: برای بسترسازی و فراهم کردن رشد صادرات جلساتی با سازمان بنادر داشتیم الی چالش‌های موجود در این بخش از بین برود. از سوی دیگر در سال‌های ماضی با صدور حجم زیاد پروانه در کشور روبرو بودیم که گاهی غیرفعال بودند که این امر نامتوازن شدن دودمان تولید را به همراه داشت؛ چالشی که در حال حاضر و با ابطال برخی از مجوزها تا حدودی برطرف شده است. ابکا ایجاد جذابیت برای سرمایه‌گذاران بیگانه را نیز مورد توجه پیمان عدل و افزود: اکتشافات احد از جذابیت‌های این تقسیم برای سرمایه‌گذاران بیگانه محسوب می‌شود. محمود اسلامیان، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری نیز بر توجه به گویه تعلیم در این کنگره تایید کرد و افزود: احد از چالش‌های این بخش نداشتن استراتژی صنعتی محسوب می‌شود و در کنار این بحران صنعت فولاد با سخت نداشتن راهبرد گسترش صنعتی نیز روبرو است و در صورتی که برای گردآوری نقشه مسیر تجربه نداریم باید از تجربه بین‌المللی استفاده کنیم. فاضل بخششی نماینده ایریتک نیز در این نشست بر گسترش بنادر پافشاری کرد. محمود نوریان، مدیرعامل کمپانی معدنی و صنعتی چادرملو نیز خواستار آن شد الی بحث محیط‌زیست باره پروا پیمان گیرد. علیرضا بختیاری، مدیرمسوول روزنامه «دنیای اقتصاد» نیز در این نشست به این نکته اشاره کرد که محورهای اصلی کنگره با نظرسنجی از افراد صاحب عقیده در این صنعت گردآوری شده است. وی‌گفت: سال جاری اولین سال فعالیت دولت دوازدهم است و می‌توان از سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در گستره معدن در این همایش استفاده کرد.
محورهای همایش فولاد


هشتمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار با اهتمام روزنامه «دنیای اقتصاد»، 10 و 11 بهمن ماه در مرکز کنگره بین‌المللی صدا و سیما در تهران برگزار می‌شود. «توسعه متوازن فولاد و سنگ آهن در افق 1404»، «تولید فولاد باکیفیت صادرات محور (تکنولوژی نوین، کیفیت و...)»، «تامین مالی در صنعت فولاد»، «عوامل کارساز بر قیمت تمام شده و بهینه‌سازی آن» و «فرصت‌ها و تهدیدهای خصوصی‌سازی صنعت فولاد» از جمله محورهای پیشنهادی این همایش است. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات اغلب درباره این کنگره می‌توانند با شماره تلفن 87762350 تماس بگیرند یا به وب‌سایت http://events.den.ir مراجعه کنند.
منبع خبر : روزنامه دنیای اقتصاد