تولید تیرآهن نیمه سبک بال نیم پهن

مهرداد تولائیان افزود : شمش مورد نیاز این محصول با گرید فولاد ۲۷۵ را بخش فولادسازی تولید و پس از حصول آمادگی لازم در کارگاه نورد ۵۰۰ ، تولید این محصول آغاز و نخستین محموله آن صادر شده است.
وی گفت : تولید این محصول بر اساس راهبرد‌های شرکت مبنی بر تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر، تکمیل سبد محصولات تولیدی و کسب مزیت‌های رقابتی برای ذوب آهن محقق شده است.


مهرداد تولائیان، سبک سازی ساختمان همراه با حفظ یا ارتقای استحکام آن‌ها را در صرفه جویی هزینه‌های عملیاتی ناشی از ساخت و ساز موثر دانست و افزود : برای تحقق این مهم تیرآهن‌های با وزن کمتر، استاندارد ملی به شماره ۱۶۳۴۸ با عنوان تیرآهن گرم نوردیده نیمه‌سبک بال نیم‌پهن موازی I۷ با استاندارد دارای وزن کمتر در مقایسه با تیرآهن‌های بال نیم پهم نمره ۱۲ تا ۲۰ تولید شده است.


وی، سبکی وزن این محصول معادل ۱۰ درصد سبک‌تر از تیرآهن معمولی بال نیم پهن موازی، تامین خواص مکانیکی و ازدیاد طول نسبی و استفاده از عناصر مضر نظیر فسفر و گوگرد به میزان کم در تولید این محصول را از ویژگی‌های مهم آن برشمرد و گفت: مشخصه اصلی این نوع تیرآهن، سبک سازی سازه‌های فلزی و بلند مرتبه با رعایت تمام متغیر‌های ایستائی و مقاومتی است و به دلیل انطباق با استاندارد ملی ایران INSO۱۶۳۴۸ قابلیت عرضه در داخل کشور را هم دارد.


محسن سلطانی سرپرست نورد ۵۰۰ شرکت ذوب آهن اصفهان هم گفت: استفاده از این محصول سبک در سازه‌های فولادی کاهش وزن ساختمان را در پی دارد و علاوه براین صرفه اقتصادی بیشتری برای مشتری حاصل می‌کند.


ذوب‌آهن اصفهان اولین و بزرگترین کارخانه تولیدکننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران و بزرگترین تولید کننده محصولات طویل در خاورمیانه است که با ظرفیت سه میلیون و ۶۰۰ هزارتن فولاد، انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می‌کند.