آخرین وضعیت سدسازی در کشور

به گزارش خبرگزاری آهن نت به نقل از خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از توقف کامل ساخت ۵ سد و راکد ماندن ۳۰ سد در کشور خبر داد و گفت: در این 6 سال هیچ طرح جدید سدسازی اضافه نشده است.

 محمد حاج رسولی‌ها درباره بازنگری و غربالگری سدهای کشور گفت: از اوایل سال 90 با 158 پروژه سدسازی که از مصوبات دولت بوده و ردیف اجرایی داشتند مواجه بودیم و چند دلیل باعث شد تا بازنگری و غربالگری برای این سدها آغاز شود. در این باره لازم بود درخصوص اولویت‌بندی آنها تصمیماتی اتخاذ شود. وی افزود:این غربالگری از سال 90 آغاز شد. براساس آن، یکی از پارامترها بحث اعتبارات بود که یقینا می‌دانستیم که با این اعتبارات قطره‌چکانی نمی‌توانیم تمام این پروژه‌ها را سر و سامان دهیم و باید بر اساس پیشرفت فیزیکی این کار را انجام دهیم.


" حاج رسولی‌ها" ادامه داد: خوشبختانه این موضوع و توزیع اعتبار براساس پیشرفت باعث شد تا بیشترین رکورد سدسازی در برنامه پنجم رخ دهد و سدهایی که پیشرفت فیزیکی بیشتری داشتند در اولویت قرار گرفتند. مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اضافه کرد: بحث دوم و مهمی که باعث شد تا غربالگری سدها جدی گرفته شود، تغییر شرایط اقلیمی بود. مطالعات این سدها به دهه 70 برمی‌گشت و آن موقع مسائل زیست‌محیطی تا این حد مطرح نبود. بنابراین قطعا باید ابعاد این پروژه‌های سدسازی تغییر می‌کرد. مدیرعامل شرکت منابع آب ایران افزود: طی این 6 سال هم هیچ طرح جدید سدسازی اضافه نشده و خوشبختانه از سال 90 تاکنون هیچ طرح جدید سدسازی به لایحه اضافه نشده و وزارت نیرو در حال تکمیل و بازنگری طرح‌ها و سدهای قدیمی است.

منبع خبر : روزنامه دنیای اقتصاد