کسب درآمد سالانه ۱۴۰ میلیون تومان سود خالص از فرآوری زیتون


کارآفرین اقتصاد مقاومتی گفت:ما در سال گذشته ۱۴۰ میلیون تومان سود کردیم. یک کارمند در بهترین شرایط ماهانه ۳ میلیون تومان هم دریافت کند به عبارتی در یکسال ۳۶ میلیون تومان می شود.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، روغن زیتون بخشی از نیاز های غذایی کشور ما را تأمین می کند و اگر از میوه سالم و با اصول صحیح استخراج و نگاهداری شود، علاوه بر خود کفایی غذایی، در پیش گیری و درمان انواع بیماری ها و بالا بردن سلامت جامعه نیز مؤثر خواهد بود. زیتون از 3 هزار و 500 سال پیش از میلاد کشت می شده و از آن زمان، برگ و میوه زیتون به علت وجود ماده بسیار تلخی به نام اولئوروپین، برای ترمیم زخم و میوه آن پس از تلخی زدایی با محلول های قلیایی یا آب نمک به عنوان غذا و برای تأمین انرژی بدن مورد استفاده قرار می گرفته است. زیتون از آغاز تمدن یعنی 10 هزار سال قبل و حتّی از دوران توحّش نیز در گیاه درمانی کاربرد داشته است.

روغن زیتون در سلول‌های میان بر تولید شده و در یک نوع واکوئل خاص به نام لیپو ذخیره می‌شود، یعنی هر سلول شامل قطرات ریز روغن زیتون است. استخراج روغن زیتون فرآیند جداسازی روغن زیتون از سایر محتویات میوه (مایع عصاره گیاهی و مواد جامد) است .برای انجام این جداسازی می‌توان به تنهایی از ابزار فیزیکی استفاده کرد. به عنوان مثال آب و روغن در هم مخلوط نمی‌شوند، بنابراین آن‌ها نسبتأ آسان جدا می‌شوند.

روغن زیتون مانند کره و روغن ذرت یک چربی است. این روغن یکی از دو روغنی است که از میوه‌ استخراج می شود و بدون عملیات اضافی قابل مصرف است. این روغن اگر هنگام مصرف حرارت داده شود یا در معرض نور و اکسیژن هوا قرار گیرد، سودمندی خود را از دست خواهدداد. این روغن در درمان دیابت، آماس مثانه، سنگ صفرا، بیماری های دستگاه گوارش، گردش خون به ویژه قلب، پوست اثر مفید فراوانی دارد.

روح اللّه تاری، روحانی کارآفرین موفقی است که در کنار کار تعلیم و تربیت توانسته با تولید روغن زیتون برای چند جوان اشتغالزایی کند. این روحانی فعال اقتصاد مقاومتی می گوید: در بخش تعلیم و تربیت سپاه ناحیه ملکشاهی مشغول هستم و تحصیلات سطح 3حوزوی را دارم. با توجه به منویات مقام معظم رهبری وارد میدان اقتصاد مقاومتی شدم. مانند یک سرباز بر خودم تکلیف دیدم که در این جنگ اقتصادی شرکت کنم و باعث خودکفایی و سربلندی کشورم شوم. این شد که عرصه زیتون را با توجه به ارتباط آن با سلامت مردم انتخاب کردم.

وی ادامه می دهد: با توجه به واردات سالانه 800 تن روغن زیتون به داخل کشور تصمیم گرفتم که در استان ایلام یک قطب تولید روغن زیتون ایجاد کنم و نقشی هر چند کوچک در تولید روغن زیتون داشته باشم تا بتوانم اندکی از حجم واردات را کم کنم. استان ایلام به دلیل داشتن سالانه 300 تن زیتون بستر بسیار مناسبی برای فعالیت در عرصه تولید روغن زیتون و فرآوری زیتون به شمار می آید.

*با دستان خالی و بدون سرمایه شروع کردیم

تاری با اشاره به اراده که خمیرمایه فعالیتهای اقتصادی است، عنوان می کند: با جدیت تمام و با دستان خالی و بدون سرمایه، کار در این عرصه را شروع کردیم. نیاز بازار را سنجیدیم و با طرحی که در ذهن داشتم توانستیم 300 باغدار را در این فرآیند درگیر کنیم. بسیاری از باغدارها از فعالیت خود ناامید بودند و محصولات روی دستشان مانده بود. با استفاده از صنایع تبدیلی در این عرصه مشکل باغداران کاملاً مرتفع شد و بسیاری از آنها که باغ خود را رها کرده بودند دوباره به مزارع خود برگشتند. ارزش محصولات آنها را با استفاده از صنایع تبدیلی افزایش پیدا کرد.

زیتون ها را به کارگاه می آوردیم و روغن آنها را می گرفتیم و به فروشگاه ها می فروختیم. سپس پول کشاورز را بابت خرید زیتون هایش به او می دادیم. فقط به عنوان ضمانت یک چک به کشاورزان می دادیم. اما در سالهای بعدی دیگر چک ندادیم زیرا کشاورزان کاملاً به ما اعتماد کرده بودند. در طول این 3 سالی که از فعالیت کارگاه ما می گذرد ما توانستیم در سال اول 20 تن، در سال دوم 40 تن و در سال سوم 60 تن زیتون را از باغداران خریداری نماییم، البته با توجه به پیش بینی های ما این رقم در سال 96 به 300 تن افزایش خواهد یافت.

*کمک به 300 باغدار و اشتغالزایی برای 20 جوان جویای کار

روحانی تولیدکننده روغن زیتون می گوید: برنامه کارگاه ما در شهرستان ملکشاهی با کارخانه های دیگر فرآوری زیتون متفاوت است. ما همه باغداران را می شناسیم و با آنها ارتباطی صمیمی داریم. به آنها اطلاع می دهیم که چه زمانی برای چیدن زیتون ها مناسب است. زیرا زیتون ها نباید در سر زمین بمانند چون کپک می زنند. زمانی که کارگاه آمادگی ورود محصولات را داشته باشد به باغ داران می گوییم زیتون ها را بچینند و در جعبه های مجزا قرار دهند. جعبه، مناسب تر از گونی است زیرا روغن ها خالص تر بدست می آیند. زیتون ها را رایگان جمع آوری می کنیم. تمام هزینه به عهده خود ماست. نمی خواهیم کشاورز متحمل زحمات اضافی بشود. کشاورز زحمت خود را کشیده است.

وی می افزاید: باید به کشاورزان بهای بیشتری داد. تولید کشور در دستان کشاورزان است. این ارتباط صمیمی بین کارگاه و کشاورز در روند تولید و کیفیت کارمان تاثیر مثبتی داشته است. خانواده من هم مشغول به کار شده اند. برادر و همسرم به من در کارگاه کمک می کنند. ما توانستیم برای 300 باغدار انگیزه ایجاد کنیم تا به فعالیتشان ادامه دهند. بسیاری از این باغدارها تصمیم داشتند به شهر بروند و باغات خود را تغییر کاربری دهند. غیر از این 300 باغدار، برای 20 نفر در کارگاه اشتغالزایی شده است. حتی فرزند 5 ساله ام را طوری تربیت کرده ام که تولید و خوکفایی یکی از اعتقادات اصلی اش شده است. خانواده ها باید از کودکی فرزند خود را با کار و کارآفرینی آشنا کنند. باید فرزندان ما درک کنند که اقتصاد مقاومتی یعنی چه؟

*فرایند تهیه روغن زیتون

تاری درباره مراحل روغن گیری می گوید: زیتون ها بعد از حمل از سر مزرعه وارد کارگاه می شوند. زیتون ها بعد از شست و شو و جدا شدن برگ از آنها، وارد دستگاه خوردکن می شوند. هسته زیتون نیز باید همراه با گوشته زیتون خورد شود زیرا هسته زیتون 5 درصد روغن دارد. بعد از آماده شدن خمیر زیتون، این خمیر با آب مخلوط می شود و در نهایت با یک دستگاه پیشرفته، آب از خمیر جدا می شود. توسط یک فیلتر نیز ناخالصی ها جدا شده و روغن زیتون ها در بشکه های 20 لیتری آماده ارسال به بازار می شوند.

این فعال افتصاد مقاومتی بیان می کند: ما در کارگاه نوع آوری خاصی انجام دادیم. زیتون شور را وارد بازار کردیم که تا به حال در بازار ایلام ما شاهد این نوع از محصول نبودیم. در سال 94، 500 کیلو و در سال 94 و 95 بالغ بر 20 تن زیتون شور وارد بازار کردیم. در سال آینده نیز برنامه کلانی داریم که دیگر هیچ زیتونی برای فرآوری به شمال کشور ارسال نشود و در استان خودمان به صورت بومی فراوری ها انجام شود.

*اقتصاد مقاومتی بهترین گزینه برای اشتغالزایی جوانان است

روحانی فعال اقتصاد مقاومتی با اشاره به نقش دولت در معرفی مشاغل به جوانان اظهار می کند: سازمان غذا و دارو باید با تولیدکنندگان روغن زیتون همکاری داشته باشد. فرآیند اداری گرفتن مجوز بسیار خسته کننده است. حتی با وجود کیفیت استاندارد باید زمانی طولانی طی شود تا تولید کننده مجوز خود را دریافت کند. باید این عرصه به جوانان معرفی شود. ما در سال گذشته 140 میلیون تومان سود کردیم. یک کارمند در بهترین شرایط ماهانه 3 میلیون تومان هم دریافت کند به عبارتی در یکسال 36 میلیون تومان می شود.

 وی بیان می کند: با این مقایسه متوجه می شویم که فعالیت های اقتصاد مقاومتی اگر با برنامه و تحقیق صورت گیرد و همچنین نیاز بازار هم به درستی سنجیده شود می تواند درآمدی خیلی بیشتر از یک کارمند نصیب کارآفرینان کند. باید جوانان فعالیت های اقتصاد مقاومتی را بسیار مهم و تاثیرگذار بدانند. درآمدزایی خوب ویژگی اصلی این مشاغل است. اقتصاد مقاومتی فرصتی ناب برای اشتغالزایی جوانان است. باید جوانان این فرصت را قدر بشناسند و در این مسیر گام بردارند تا موفقیت را ببینند.

خبرگزاری آهن نت

منبع خبر :خبرگزاری تسنیم