گردش معاملات کشوری ملک

گردش داد و ستدها کشوری ملک

به گزارش خبرگزاری آهن نت : بازار داد و ستدها کشوری مسکن با چرخش مثبت در نصف نخست امسال، وارد گذرگاه «خروج از رکود» شد. آمارهای مربوط به خرید و فروش واحد مسکونی در کل شهرهای مملکت حاکی است: داد و ستدها کشوری ملک پس از افت ۴۰ درصدی در سنه ۹۵، از اوایل امسال در پیگیری تحولات بازار مسکن پایتخت، با افزایش در حجم خرید و فروش روبه‌رو شد. کارنامه فروش املاک مسکونی در کشور،‌ از رشد حدود ۱۸ درصدی داد و ستدها در ۵ ماه نخست سنه ۹۶ نسبت به مدت موعد مشابه سال پیش سرگذشت دارد. بررسی‌ها درباره وضعیت قیمت‌ها نیز نشانه می‌دهد شیب تغییرات قیمت در بازار مسکن کشوری، انسجام نسبی با تهران پیدا کرده؛ به‌طوری‌که بهار امسال، میانه کشوری بها ملک،‌ با رشد تک‌رقمی -کمتر از ۵ درصد- نسبت به بهار پارسال روبرو شد. واسطه‌های بازار مسکن در بعضی شهرها عامل اصلی جنب‌وجوش معاملاتی را تحریک درخواست به‌واسطه تسهیلات خرید عنوان می‌کنند. با استناد به سطح میانگین قیمت هر مترمربع یکتا مسکونی در همه کشور، متوسط قدرت خرید تسهیلات مسکن در شهرها معادل ۵/ ۳۵ مترمربع تخمین می‌شود. میزان پوشش هزینه خرید مسکن با تسهیلات بدون ودیعه در ۲۶ مرکز استان مشخص می‌کند در عمده کلان‌شهرها، نیرو این نوع وام مسکن، حول‌وحوش ۳۰ مترمربع است.

تغییرات فصلی قیمت مسکن در همه مملکت طی سه ماه اول سال جاری درحالی منجر به افزایش خفیف توان خرید متقاضیان با به کارگیری تسهیلات بانکی بدون سپرده در برخی استان‌ها شده است که در همین مدت، اراده نوسانات بها در بازار کشوری داد و ستدها ملک با بازار خرید و فروش آپارتمان‌های مسکونی پایتخت هماهنگ شد. بررسی‌ از آمارها و اطلاعات دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی و سامانه رهگیری مسکن از بروز سه رخداد در بازار کشوری مسکن طی نیمه اول سال ۹۶ خبر می‌دهد؛ بهار ۹۶، ریتم قیمت کشوری مسکن با بها مسکن شهر طهران منسجم شد؛ وانگهی تغییرات قدرت خرید مسکن در ۲۶ ایالت کشور با پروا به تفریق قیمت کشوری مسکن، بهار سال جاری نسبت به زمستان سنه گذشته افزایش یافت؛ رویداد سوم بازار مسکن به پیش‌رونق معاملات ملک در کل مملکت به پیروی از پایتخت برمی‌گردد. کارشناسان پیش‌رونق فعلی معاملات کشوری مسکن را پیش‌رونقی «غیرتورمی» اعلام می‌کنند؛ چرا که نرخ رشد بها کشوری مسکن در بهار ۹۶ نسبت به بهار ۹۵، معادل ۲/ ۴ درصد بوده است. در ۵ ماه نخست امسال، بیش از ۳۰۰ هزار فقره معامله خرید مسکن در کل کشور سپریدن شد که نسبت به مدت مثل سال گذشته حدود ۱۸ درصد افزایش داشته است.


ریتم بها مسکن در بازار فروش آپارتمان‌های مسکونی در مراکز استان‌های مملکت پرتو می‌دهد مسیری که بازار کشوری معاملات مسکن برای هماهنگی با بازار مسکن شهر تهران از سنه ماضی وارد آن شده بود هم‌اکنون به مقصد واصله است؛ به طوری که تازه‌ترین آمارها از تحولات بها مسکن کل کشور مربوط به بهار امسال از به حداقل رسیدن فاصله موجود بین نرخ رشد نقطه‌ای بها کشوری مسکن و نرخ رشد بها آپارتمان در شهر طهران تازه می‌دهد.


 تفریق شیب رشد قیمت مسکن در ۱۷ شهر کبیر و میانه از مجموع ۲۶ شهر مرکز ایالت مملکت رسیدگی شده از جانب دفتر اقتصاد مسکن طی بهار امسال نسبت به فصل پیش از آن(زمستان سنه ۹۵) و در ضمن بروز رشد منفی در ۶ شهر مرکز ایالت طی همین مدت، نشان‌دهنده افزایش سطح پوشش تسهیلات از خرج خرید مسکن در این استان‌ها است. اگرچه آمارهای منتشرشده درخصوص نوسانات کشوری بها مسکن، تحولات قیمتی بازار مسکن همه مملکت را قصد قرار دیتا است ولی نظر به اینکه کمتر از ۱۰ باره از داد و ستدها خرید و فروش صورت‌گرفته در ۵ شهر مرکز استان، در سامانه رهگیری مسکن(منبع دفتر اقتصاد مسکن برای استخراج آمارگرفتن قیمت و حجم معاملات آپارتمان‌های مسکونی) ثبت شده است، عملا این ۵ شهر از فهرست شهرهایی که بها کشوری مسکن از میانگین بها هر مترمربع یکتا مسکونی در آنها محاسبه شده است، کنار گذاشته شده‌اند.


بهار ۹۶، توان خرید متقاضیان آپارتمان‌های مصرفی با به کارگیری تسهیلات بدون ودیعه مسکن(وام انفرادی ۷۰ میلیون تومانی اوراق) در ۱۴ شهر مرکز استان از وسط ۲۶ مرکز ایالت بررسی‌شده، نسبت به زمستان ۹۵، افزایش یافت. هم‌اکنون بیشترین سطح پوشش تسهیلات خرید از قیمت مسکن با احتساب تسهیلات ۷۰ میلیون تومانی(وام ۵۰ میلیون تومانی بدون ودیعه به اضافه تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی جعاله در مراکز استان‌ها) مربوط به شهر سمنان با پوشش بهای خرید ۵۸ مترمربعی است؛ این درحالی است که بر پایه میانگین بها هر مترمربع آپارتمان در شهرهای مختلف، بجنورد با پوشش ۵۴ مترمربعی و اردبیل با پوشش ۵/ ۴۶ مترمربعی در رتبه‌های دوم و سوم بیشترین میزان تقویت نیرو خرید مسکن با استفاده از وام بانکی بدون سپرده قرار دارند.


همچنین به واسطه تسهیلات انفرادی بدون ودیعه مسکن با استفاده از اوراق-تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی مرکب از وام ۶۰ میلیونی بدون ودیعه به اضافه وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله- در شهر تهران، به‌طور میانه ۵/ ۱۷ مترمربع از هزینه خرید مسکن با به کارگیری این تسهیلات تامین می‌شود که این رقم در همان سان کمترین میزان پوشش تسهیلات بدون سپرده از خرج خرید مسکن در میان دیگر مراکز استان‌های مملکت محسوب می‌شود. با توجه به اینکه سطح کنونی قیمت آپارتمان در طهران تغییر آنچنانی نسبت به بهار ۹۶ نداشته، توان خرید بهاری در حال آماده نزدیک ۵/ ۰ مترمربع تفریق یافته است.


بررسی‌ درخصوص نوسانات بها آپارتمان‌های مسکونی در کل کشور طی سه ماه نخست امسال، با استناد به آمارهای دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه‌وشهرسازی پرتو می‌دهد با سرنگونی آزاد نرخ رشد قیمت مسکن در کشور طی بهار امسال، حجم معاملات افزایش پیدا کرد.


آمارهای منتشر شده از وضعیت نوسانات بها مسکن در مراکز استان‌های کشور پرتو می‌دهد بهار امسال، در مقایسه با بهار سال گذشته، نرخ رشد قیمت مسکن به ۲/ ۴ درصد رسید؛ این در حالی است که نرخ رشد قیمت کشوری مسکن در زمستان سنه گذشته در مقایسه با زمستان ۹۴ رقمی معادل ۱۵ درصد اعلام شده بود. میانگین بها هر مترمربع یکتا مسکونی در همه مملکت طی سه ماه نخست سال جاری به یک میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید که نسبت به زمستان ۹۴ با کاهش ۵/ ۲درصدی همراه شد.


همچنین با سرنگونی آزاد نرخ رشد نقطه‌ای قیمت مسکن در همه کشور، فاصله نرخ رشد قیمت کشوری با نرخ رشد بها مسکن در طهران در همین بازه زمانی، به کمترین کران خویش رسید؛ زمستان سال ماضی در شرایطی نرخ رشد قیمت مسکن در پایتخت نسبت به زمستان سال ۹۴ به ۵/ ۷ درصد رسید که نرخ رشد قیمت کشوری واحدهای مسکونی ۱۵ درصد (معادل دو مساوی نرخ رشد قیمت مسکن در تهران) گزارش شد؛ با هستی این، بهار سال جاری نرخ رشد نقطه‌ای قیمت فروش آپارتمان در بازار مسکن کل مملکت به ۲/ ۴ درصد رسید که با توجه به تورم نقطه‌ای ۲/ ۵ درصدی بازار مسکن طهران نشان‌دهنده انسجام ریتم قیمت مسکن بین تهران و دیگر شهرها است.


آمارهای دفتر اقتصاد مسکن در ارتباط با میانگین و نرخ رشد بها مسکن به تفکیک ۲۶ شهر مرکز فرمانروایی کشور، نشانه می‌دهد «کاهش محسوس شیب رشد بها کشوری مسکن در بهار امسال»، نخستین علامت کمی و آماری درخصوص تبعیت بازار مسکن همه مملکت از تحولات بازار داد و ستدها خرید و فروش آپارتمان‌های مسکونی پایتخت است؛ بازار داد و ستدها خرید و فروش مسکن شهر تهران طی یک سنه ۹۵ علاوه بر رشد ۵ درصدی قیمت، به همین میزان -۵ درصد- با افزایش حجم داد و ستدها نیز روبه‌رو شد، ولی بازار کشوری داد و ستدها خرید و فروش واحدهای مسکونی در همین بازه زمانی با ۴۰ درصد افت همراه شد؛ این درحالی است که در همین بازه زمانی میانگین قیمت کشوری مسکن در سنجش با مدت مانند سال قبل-یک سال ۹۴-حدود ۱۵ درصد رشد کرد.


با این حال، آمارهای منتشر شده از وضعیت دگرگونی ها قیمتی بازار مسکن کل مملکت حاکی است، به رغم تعمیق رکود در بازار کشوری مسکن طی یک سنه ۹۵، حجم داد و ستدها ملک در کل کشور در ۵ ماه اول سال جاری نزدیک ۱۸ درصد افزایش یافت و در این مسیر میانگین کشوری قیمت مسکن در بهار ۹۶ فقط ۲/ ۴ درصد رشد کرد که به معنای اوج‌گیری غیرتورمی معاملات مسکن کشوری است.


علامت سرایت رونق به بازار مسکن کشور

هر چند برخی نظرات کارشناسی چشمداشت برآمده از برگزاری گزیدمان ریاست جمهوری در بهار سال جاری از جانب متقاضیان خرید وفروش مسکن برای مشخص شدن جهت سیاسی و اقتصادی مملکت را مهم‌ترین دلیل افت ۵/ ۲ درصدی قیمت مسکن در بهار امسال در مقایسه با زمستان ۹۵ عنوان می‌کنند اما تحقیقات از بازار داد و ستدها مسکن در چند شهر مرکز ایالت نشانه می‌دهد، آنچه هم‌اکنون در بازار مسکن این شهرها به جریان درآمده است همان روندی است که سال ماضی در بازار مسکن شهر طهران نیز تجربه شد. به این معنا که علاوه بر کاهش قابل پروا شیب رشد بها کشوری مسکن، حجم استقبال از خرید واحدهای مسکونی به خصوص آپارتمان‌های مصرفی در عمده شهرهای مملکت افزایش یافته است.


جزئیات مربوط به نوسانات بها مسکن در هر یک از شهرهای مرکز ایالت حاکی است بیشترین نرخ رشد نقطه‌ای قیمت مسکن طی سه ماه نخست سال جاری در شهر بوشهر تجربه شد؛ بازار مسکن شهر بوشهر بهار امسال با رشد ۲/ ۲۲ درصدی قیمت مسکن مواجه شد که فعالان بازار مسکن این شهر پیشباز از تسهیلات خرید مسکن از سوی متقاضیان مصرفی و وانگهی افزایش تعداد متقاضیان واحدهای میان‌متراژ در مقابل کمبود عرضه را مهم‌ترین عامل برای نرخ رشد ۲۲ درصدی بها می‌دانند.


بخش قابل‌توجهی از متقاضیان مصرفی خرید مسکن در این شهر که دست‌کم طی دو سال تازه برآیند اینکه تعمیق رکود در بازار کشوری داد و ستدها مسکن عملا کامیاب به خرید یکتا مسکونی دلخواه خویش نشده بودند، هم‌اکنون در نتیجه دسترسی به سقف پسندیده تسهیلات بانکی خرید مسکن همهنگام با انجام دوره رکود در بازار کشوری معاملات ملک، اقدام به خرید کرده‌اند. پس از بوشهر، شهر زنجان با ۹/ ۱۵ درصد، ساری با ۹/ ۱۴ درصد، شهرکرد با ۴/ ۱۱ درصد و اهواز با ۵/ ۱۰ درصد به ترتیب رتبه دوم لغایت پنجم بیشترین رشد قیمت مسکن طی سه‌ماه  نخست امسال در سنجش با مدت مثل سنه قبل را تجربه کردند؛ کارشناسان و فعالان بازار مسکن در این شهرها نیز مهم‌ترین انگیزه این موضوع را ورود دسته قابل‌توجهی از تقاضاهای انباشته‌شده از سال‌های رکود به بازار مسکن این شهرها می‌دانند که در نهایت سطح قیمت واحدهای مسکونی در این شهرها را تحت‌تاثیر قرار دیتا است.


با این‌حال، زاهدان رکورددار بیشترین تفریق نرخ رشد بها مسکن طی سه ماه نخست امسال شد؛ نرخ رشد بها مسکن در این شهر بهار سال جاری با تفریق ۸/ ۱۷ درصدی در مقایسه با بهار سال ماضی مواجه شد. فعالان و کارشناسان بازار مسکن انگیزه این سوژه را رکود داد و ستدها برآمده از «در استطاعت نبودن تسهیلات کنونی خرید مسکن» برای متقاضیان مسکن در این شهر می‌دانند؛ نظر به اینکه زاهدان در رده شهرهای بی بهره و کم‌درآمد مملکت قرار دارد، مبلغ اقساط ماهانه تسهیلات فعلی خرید مسکن برای بسیاری از متقاضیان در استطاعت نیست؛ همین سوژه به‌طور طبیعی مایه کاهش حجم تقاضای کارساز برای خرید مسکن در این استان شده و موجب‌شده قیمت مسکن در این شهر بیش از دیگر شهرهای مرکز فرمانروایی کاهش یابد.


همچنین سمنان با ۴/ ۷- درصد، اسپاهان با ۷/ ۵-، ارومیه با ۸/ ۴- و بجنورد با ۹/ ۰- درصد رشد بها به ترتیب رکورددار بیشترین افت در نرخ رشد قیمت مسکن طی سه ماه  نخست سال جاری در سنجش با بهار سنه ماضی هستند.


سه عامل افت نرخ رشد مسکن

تحقیقات میدانی از کارایی دست‌کم سه عامل عمده در افت نرخ رشد قیمت مسکن در این استان‌ها تازه می‌دهد؛ فعالان بازار مسکن در شهر اسپهان به‌عنوان یکی از کلان‌شهرهای مملکت که طی سه ماه اول سال جاری قیمت مسکن در آن با کاهش ۷/ ۵ درصدی همراه شد، درخصوص دلایل تفریق قیمت مسکن در این شهر به خبرگزاری آهن نت اعلام کردند: «سبقت عرضه از تقاضای موثر» در این شهر برآیند اینکه «سرایت تراکم‌فروشی و ساخت‌وسازهای بی‌ضابطه فراتر از میزان بیچارگی واقعی از تهران به سایر کلان‌شهرها» از آنگونه اصفهان، مهم‌ترین عامل تفریق بها مسکن در این کلان‌شهر است. در شهر سمنان نیز «سبقت عرضه از تقاضا» مهم‌ترین عامل کاهش قیمت مسکن در این شهر عنوان شد و این در حالی است که «در استطاعت نبودن تسهیلات فعلی خرید مسکن برای بخشی از متقاضیان» نیز عامل سوم تفریق نرخ رشد قیمت مسکن در شهرهای گفته شده است که منجر به عقب‌ماندگی تقاضای موثر از عرضه مسکن و در نتیجه اثرگذاری بر سطح قیمت‌ها شده است.


بررسی‌ درخصوص دگرگونی ها بازار مسکن در شهر کرج، مرکز فرمانروایی البرز و گرد از ۸ کلان‌شهر مملکت از «افزایش نامحسوس و نسبی قیمت فروش آپارتمان در این شهر» برآیند اینکه «افزایش تقاضا برای خرید مسکن از جانب متقاضیان مصرفی» خبر می‌دهد. فعالان بازار مسکن در این شهر اعلام می‌کنند اگرچه بها مسکن در این شهر به‌طور جزئی افزایش مکشوف است اما سرعت افزایش حجم معاملات در این شهر نسبت به پیشروی قیمت، بسیار سریع‌تر و محسوس‌تر است.


با این‌حال، فعالان بازار مسکن تقریبا  در همه کلان‌شهرها وشهرهای کبیر مرکز استان، استارت بازار کشوری مسکن برای ورود به فاز پیش‌رونق از اوایل امسال را تایید می‌کنند؛ به گفته آنها بازار معاملات مسکن به لحاظ حجم معاملات، هم‌اکنون روندی رو به جلو دارد و این در حالی است که انتظار می‌رود با تثبیت نرخ رشد بها مسکن در محدوده فعلی، حجم معاملات خرید و فروش مسکن نیز در مراکز استان‌ها، شهرهای کبیر وسایر کلان‌شهرها افزایش یابد.


تهران رتبه ۱۱ در تورم مسکن

محتوای آمارهای منتشر شده درخصوص تحولات قیمتی بازار کشوری مسکن طی سه ماهه نخست سال جاری از پیمان دریافت شهر تهران در رتبه ۱۱ تورم مسکن در بین سایر مراکز استان‌ها خبر می‌دهد. نرخ رشد بها مسکن بهار سال جاری در مقایسه با بهار سنه ماضی در پایتخت به ۲/ ۵ درصد رسید و این در حالی است که نرخ رشد قیمت مسکن در شهر طهران طی سه ماهه اول سال جاری در مقایسه با زمستان ۹۵ برابر ۸/ ۰درصد افزایش یافت. زمستان ۹۵ تهران در رتبه نهم تورم مسکن پیمان داشت. مطابق با اعلام دفتر اقتصاد مسکن، میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران طی بهار امسال به حتماً ۴ میلیون و۵۰۰ هزار تومان رسید. متوسط بها مسکن در تهران زمستان سنه ماضی با حدود ۷ درصد افزایش نسبت به زمستان ۹۴ از ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به سطح ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.


خبرگزاری آهن نت

منبع خبر : دنیای اقتصاد