طرح 5 میلیون تنی کنسانتره سنگان در اواسط سال آتی راه‌اندازی می شود

به گزارش خبرگزاری آهن نت به نقل از دنیای معدن -طرح 5 میلیون تنی کنسانتره سنگان در میانه ها سنه پدران راه‌اندازی خواهد شد و توسعه سبا نیز از میزان 750 هزار بدن به 1.6 میلیون بدن سپریدن شده و حاضر بهره‌برداری رسمی است.


مدیرعامل گروه فولاد مبارکه اسپهان با اشاره به عملکرد کمپانی فولاد مبارکه در چهار سال تازه اظهار کرد: فرآوری فولاد خام در فرجام سال 91 مساوی با 6 میلیون و 650 هزار تن بوده که در آخر سنه 95 این میزان به 7 میلیون و 500 هزار بدن دریافتی است.

بهرام سبحانی در همین رابطه افزود: برای سنه 96 برنامه تولید 8 میلیون و 630 هزار تن هدف قرار دیتا شده بود که با 30 درصد رشد به اتفاق بوده و مقدار تولید در چهارماهه ابتدا سال از برنامه در عقیده گرفته شده، سبقت گرفته است.


مدیرعامل گروه فولاد مبارکه با ذکر اینکه نسبت به سال 91، بالغ‌بر 38 درصد به ظرفیت تولید افزوده‌ شده، تصریح کرد: قریب به 53 هزار میلیارد ریال در پروژه‌های درون و بیرون فولاد مبارکه سرمایه‌گذاری شده که همگی از منابع درونی شرکت تأمین‌ شده است. وی با اشاره به افزایش فرآوری از 5.4 میلیون بدن به 7.2 میلیون تن در کارخانه فولاد مبارکه، بیان کرد: طرح 5 میلیون تنی کنسانتره سنگان در اواسط سال آتی راه‌اندازی خواهد شد و توسعه سبا نیز از میزان 750 هزار تن به 1.6 میلیون بدن سپریدن شده و آماده بهره‌برداری رسمی است. سبحانی با تأکید بر اینکه در کناره گسترش کمی، گسترش و بهبود کیفی محصولات نیز در فرمان شغل قرار گرفته است، گفت: تولید ورق آجدار در مجتمع فولاد سبا، اضافه کردن ساز و برگ گاززدایی و فرآوری ورق‌های رویه خودرو، سامانه گوگردزدایی و فرآوری ورق فولادهای API باره بهره‌گیری در خطوط لوله انتقال گاز و نفت‌ ترش و صنایع دریایی از آن میان هستند. وی تصریح کرد: در حقیقت استراتژی فولاد مبارکه این است که پا به‌ پای توسعه صنعت فولاد کشور در افق 1404 به گنجایش 25 میلیون تن فولاد خام دست پیدا کند.


مدیرعامل گروه فولاد مبارکه در پیوستگی دشواری ها مداخله‌ای دولت در دسته خصوصی را مهم خواند و اضافه کرد: بحث اقتصاد آزاد احد از موضوعات مهم است و در زنجیره فولاد نیز، از سنگ‌آهن لغایت فرآورده پایانی که به دست صنایع پایین‌دستی می‌رسد، باید توازن برپا باشد و این توازن هم باید به دست خود صنایع چهره گیرد. وی با اشاره به نوسان قیمت‌ها به واسطه عرضه و درخواست ابراز داشت: نرخ سنگ‌آهن و گندله‌ای که فولاد مبارکه خریداری می‌کند، تابع شمش فولاد خوزستان است که در این دو بخش 100 درصد افزایش قیمت نگریستن شد اما بها محصولات فولاد مبارکه افزایش قابل توجه نداشته است. سبحانی خاطرنشان کرد: بر این باورداشت هستیم که اقتصاد، بسته‌ای است که پارامترهای مختلفی دارد و نمی‌توان بعضی را مهار و برخی را خلاص کرد و باید این راستی را پذیرفت که سازوکار تسهیل این مهم، بورس کالاست و اگر هم ایرادی دارد، باید رفع شود. وی با تأکید بر اینکه سیستم قیمت‌گذاری و شورای چشم وهمچشمی جواب نمی‌دهد، تصریح کرد: بورس کالا راه‌اندازی شد لغایت قیمت‌گذاری‌ها بر بنیاد عرضه و درخواست سپریدن شود حال اگر قرار است شورای چشم وهمچشمی بها ورق را مدیریت کند، باید بها مواد اولیه فولادسازها همانند سنگ‌آهن و گاز را هم مدیریت کند.


مدیرعامل گروه فولاد مبارکه در همین امتداد پیوسته داد: در واقعیت بالا و زیر صنعت باید با هم دیده شود زیرا به‌ صورت یک رشته در حال کار و جنبش است و به راستی بورس نقشی در تعیین بها ندارد بلکه این فروشنده و خریدار هستند که در کناره هم به توافق می‌رسند و بورس کالا فقط فضای مذاکره را برای این دو گروه فراهم می‌کند. وی در فرجام با تأکید بر این سوژه که فولاد مبارکه هم نقشی در تعیین بها ندارد، اظهار کرد: همان‌طور که گفته شد برابری عرضه و درخواست قیمت نهایی را تعیین می‌کند و به راستی خریدار و فروشنده پس از توافق بر سر یک قیمت مشخص، افزایش یا تفریق ارزش محصولی را رقم می‌زنند.منبع : دنیای معدن

واحد خبرگزاری آهن نت