صدور مجوز محیط زیست برای اکتشافات مقدماتی در یک پهنه معدنی مرکزی

رئیس خانه معدن ایران گفت: مجوز محیط زیست به چادرملو برای اکتشافات مقدماتی در D19 اولین تفاهم بزرگ معدن و محیط زیست در دولت دوازدهم است.

 

به گزارش خبرگزاری  آهن نت ، به نقل از روابط عمومی چادرملو، محمدرضا بهرامن گفت: در جلسه صبح روز یکشنبه 28 مرداد ماه که در محل سازمان حفاظت از محیط زیست برگزار شد، شورای تخصصی، رای به انجام اکتشافات مقدماتی در محدوده D19 داد.پهنه جدید D19 در فاصله 30 کیلومتری معدن کنونی چادرملو واقع شده که با توجه به روبه پایان بودن ذخیره این معدن تا 5 تا 6 سال آینده، بهره‌برداری از معدن D19 برای ادامه فعالیت‌های مجتمع عظیم معدنی چادرملو بسیار حیاتی است.وی افزود: با توجه به اتمام ذخایر معدن کنونی چادرملو تا 6 سال آینده و سرمایه‌گذاری‌های بزرگ صورت گرفته برای ایجاد حلقه ارزش افزوده تا محصولات فولادی، نیاز بود تا محدوده معدن سنگ آهن چادرملو، یک‌بار دیگر از نظر اکتشافی مورد بازبینی قرار گیرد و ذخایر سنگ آهن آن شناسایی شود.

 

وی افزود: بر اساس اکتشافات پایه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، احتمال وجود ذخایر غنی در محدوده D19 بسیار بالاست. از این رو، با توجه به درک متقابلی که میان سازمان محیط زیست و بخش معدن به وجود آمده، مجوز انجام اکتشافات مقدماتی در این منطقه صادر شد تا چادرملو بتواند به میزان دقیق سنگ آهن موجود در این منطقه دست یابد.

 

بهرامن گفت: این تفاهم نشان می‌دهد که دولت دوازدهم و بخش معدن به درک مشترکی رسیده‌اند و سعی دارند با توجه به دغدغه‌های کلان ملی، مسائل را حل و فصل کرده تا هم معادن فعال شوند و هم اینکه محیط زیست و حیات وحش ما کمترین آسیب را به خود ببیند.در عین حال مهندس محمود نوریان، مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: ما نیز همواره خود را متعهد و ملزم به رعایت تمام ضوابط زیست محیطی می‌دانیم و امیدواریم بتوانیم در این پهنه معدنی به ذخایر مناسبی دست یابیم.

 

وی با اشاره به شناسایی اولیه ذخیره 100 میلیون تنی این پهنه معدنی اظهار امیدواری کرد با انجام اکتشافات اولیه بتوانیم میزان دقیق ذخایر قطعی این معدن را شناسایی کنیم. مدیر عامل چادرملو با یاد‌آوری اینکه بهره‌برداری از این معدن سنگ آهن به‌طور مشترک به شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و سنگ آهن مرکزی ایران واگذار شده است، گفت: همان‌طور که با آغاز بهره‌برداری از معدن چادرملو در دل کویر مرکزی و در فاصله 180 کیلومتری یزد، اقدام به ایجاد بیش از 80 هکتار فضای سبز کردیم و نه تنها حیات وحش منطقه را برهم نزدیم، بلکه امکان امنیت بیشتر را فراهم کردیم، اکنون نیز خود را متعهد به ایجاد محیطی مناسب، منطبق با اکوسیستم منطقه می‌دانیم.


منبع خبر : سایت استیل پدیا به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد