شهروندان 47 کشور جهان از محصولات ایرانی خرید می کنند


به گزارش خبرگزاری آهن نت به نقل از دنیای اقتصاد: بسته حمایتی یک ساله توسعه صادرات غیرنفتی عصر روز سه‌شنبه از سوی معاون‌اول رئیس‌جمهوری به کلیه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد. در جزئیات این بسته که در راستای اهداف اقتصاد‌مقاومتی و حمایت از صادرات غیرنفتی تدوین شده، «فهرست کشورهای قصد صادراتی»، «مشوق‌ها، امتیازات و حمایت‌های شرکت‌های بزرگ صادراتی» و «نحوه به کارگیری مشوق‌ها» نیز منتشر شده است. قبل از این نیز تصمیم‌سازان اقتصادی به‌منظور افزایش صادرات کالا و خدمات غیرنفتی به میزان 10 میلیارد دلار در سنه 95 نسبت به سال 94 گردآوری بسته رشد صادراتی 95 را در پروانه کار خود پیمان دیتا بودند. براساس ابلاغیه اسحاق جهانگیری بسته حمایتی جدید در 25 مونث و 21 تبصره تنظیم شده و جهت جایگزینی بسته «حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی سال 95» از تاریخ اول فروردین 96 لغایت واپسین،انجام سال‌جاری از سوی دستگاه‌های اجرایی لازم‌الاجرا است.
سه‌ تقسیم احسن بسته


بسته حمایتی توسعه صادرات غیرنفتی که به پیشنهاد کارگروه برنامه ملی پیشبرد برون‌گرایی اقتصاد (توسعه صادرات غیرنفتی) در جلسه مردادماه سال‌جاری ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب واصله است از سوی دستیار نخست رئیس‌جمهوری برای اجرا به تمام دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد. در جزئیات این بسته که در چارچوب تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و حمایت از صادرات غیرنفتی تدوین شده، مواردی همچون «نحوه وضعیت تامین منابع»، «نحوه به کارگیری مشوق‌ها» و «سایر حمایت‌ها» گنجانده شده است لغایت صادرکنندگان کالا و خدمات به طرق گوناگون باره حمایت پیمان گیرند. اما در سه تقسیم تفکیک‌شده بسته حمایتی توسعه صادرات غیرنفتی، شرح و ریز اقدامات در دست اجرای دستگاه‌های اجرایی نیز آورده شده است. در جزئیات دسته ابتدا این بسته که «نحوه چگونگی تامین منابع» کالبدشناسی شده، مبنا بر این است که منابع مالی از سه محل «صندوق توسعه ملی»، «منابع بانکی» و «منابع بودجه‌ای» تامین شود که بخشی از آن به‌صورت مشوق مستقیم برای گونه ها و خدمات صادراتی درنظر گرفته شده است. اما در بخش کلان دوم این بسته یک ساله، «نحوه استفاده از مشوق‌ها» در راستای پرداخت تمام یا بخشی از هزینه‌های صدور کالاهای تولیدی-صادراتی و خدمات و به منظور افزایش رقابت‌پذیری صادرات غیرنفتی در بازارهای منظور مشخص شده است. در دسته اول که به «شرح کار و جنبش و میزان بهره‌مندی از مشوق‌های صادراتی» پرداخته، میزان بهره‌مندی از حمایت‌ها و شرح تکاپو دستگاه‌ها آورده شده است. براین اساس «حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی معتبر بیرون از کشور و نمایشگاه‌های اختصاصی در بازارهای هدف»، بیشینه لغایت 50 درصد هزینه اجاره غرفه و الی سقف 200 میلیون ریال از حمایت‌های این بسته برخوردار خواهند بود. همچنین برای «کمک به برقراری خطوط منظم ریلی، دریایی و هوایی» لغایت سقف 50درصد گنجایش به مدت 6 ماه در عقیده گرفته شده است. «کمک هوده تسهیلات بانکی به صادرکنندگان کالا و خدمات» احد دیگر از موارد مشوق‌های صادراتی است.


قرار بر این است که برای این دسته تا سقف 6 یکتا و میانگین 4 یکتا درصد طبق ارزش‌افزوده تعبیه شود. ولی در تقسیم دیگر این بسته، «کمک به راه‌اندازی مراکز فروش و بازاریابی محصولات صادراتی ایرانی در بازارهای هدف» باره وفاق تصمیم‌سازان مملکت پیمان گرفته تا با حداکثر 50 درصد هزینه‌ها تا سقف 10 میلیارد ریال در هر بازار هدف، به صادرکنندگان کمک شود. «پرداخت بخشی از هزینه‌های ثبت نشان‌های تجاری ایرانی در بازارهای هدف» آن هم تا 50 درصد هزینه‌های ثبت برند، یگانه سایر از مواردی است که در جهت پشتیبانی از صادرکنندگان در عقیده گرفته شده است. در ششمین تقسیم مشوق‌های صادراتی، «کمک به تبلیغات، بازاریابی، اطلاع‌رسانی، تعلیم و فرهنگ‌سازی در پهنه صادرات» گنجانده شده است. البته این بخش براساس شیوه‌نامه‌های مربوطه که با عقیده مشورتی اطاق بازرگانی، صنایع، معادن و زراعت ایران و کنفدراسیون صادرات بوده، جاسازی شده است. واپسین نخستینگی برای مشوق‌های صادراتی هم «پرداخت جایزه صادراتی به خدمات فنی و مهندسی اولویت‌دار» تعیین شده که حداکثر لغایت سقف 40 درصد عملکرد و مطابق ماده قابلیت اجرایی دارد. علاوه بر تقسیم نخست که به «شرح تکاپو و میزان بهره‌مندی از مشوق‌های صادراتی» پرداخته شده است، در جدول دیگری «مشوق‌ها، امتیازات و حمایت‌های شرکت‌های بزرگ صادراتی» نیز در 10 ردیف آورده شده است.


براساس جزئیات این بسته، وظیفه «تسهیل ورود موقت مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای به‌کار رفته در فرآوری کالاهای صادراتی»، «تسهیل استرداد حقوق ورودی مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای به‌کار رفته در تولید»، «ایجاد گذرگاه سبز به‌منظور ترخیص و خروج کالاهای صادراتی در کلیه مبادی گمرکی» به گمرک ایران سپرده شده است. وانگهی ماموریت «تسهیل گرفتن وثایق و تسریع در ترخیص ورود موقت مواداولیه و کالاهای متعلق» به واحدهای طرف قرارداد با شرکت‌های تجارت تخصصی یا عمومی باژگاه واگذار شده است. در این میانی وزارت صنعت، معدن و بازرگانی در ساحل سازمان توسعه بازرگانی ایران نیز وظیفه دارد «جایگاه پسندیده در نمایشگاه‌های بین‌المللی و تخصصی درونی و بیگانه را با پرداخت 50 درصد هزینه‌ها به‌صورت یارانه» تخصیص دهد. وزارت مسیر هم ماموریت دارد «خدمات VIP جهت تسهیل آمدوشد مدیران عامل شرکت‌ها از فرودگاه‌های کشور» را ارائه کند. «تسهیل در صدور روادید تجاری» نیز ماموریتی است که به وزارت امورخارجه ایران سپرده شده است. صندوق ضمانت صادرات ایران هم در این بسته متعهد است «شرکت‌های صادراتی را جهت صدور ضمانت‌نامه‌های اعتباری و بیمه‌نامه‌ها و تسریع در اعتبارسنجی خریداران خارجی» را در اولویت قرار دهد. «افزایش 20 درصدی کلیه مشوق‌های صادراتی پیش‌بینی شده» و «برگزاری کارگاه‌های آموزشی در جهت افزایش توانمندی صادراتی و توسعه این شرکت‌ها» هم وظایف دیگری است که به سازمان توسعه بازرگانی ایران واگذار شده است. البته در برگزاری کارگاه‌های آموزشی، قرار است اطاق ایران هم به‌صورت مشترک به مدد سازمان توسعه تجارت ایران بیاید.
کشورهای منظور صادراتی


در جزئیات بسته حمایتی از صادرات غیرنفتی علاوه بر اینکه دو دسته «نحوه وضعیت تامین منابع» و «نحوه استفاده از مشوق‌ها» تشریح شده است، تقسیم احسن سوم دیگری به‌نام «سایر حمایت‌ها» نیز ارائه شده است. در این بخش، «فهرست کشورهای هدف صادراتی ایران در سنه 96» در 47 رده اولویت‌بندی شده است. در سه اولویت نخست این لیست نام کشورهای «چین»، «عراق»، «امارات متحده عربی» ذکر شده و در انتهای این لیست نیز اسم سه کشور «ویتنام»، «گرجستان» و «مالزی» به چشم می‌خورد. سایر کشورهای هدف صادراتی ایران دربرگیرنده «افغانستان»، «هند»، «ترکیه»، «ترکمنستان»، «ایتالیا»، «پاکستان»، «عمان»، «آلمان»، «مصر»، «ازبکستان»، «جمهوری آذربایجان»، «روسیه»، «تایلند»، «تاجیکستان»، «قطر»، «قزاقستان»، «ارمنستان»، «اندونزی»، «کنیا»، «آفریقای‌جنوبی»، «فرانسه»، «ایالات متحده آمریکا»، «لبنان»، «سوریه»، «اتریش»، «هلند»، «کره‌جنوبی»، «ژاپن»، «سوئیس»، «سنگاپور»، «برزیل»، «هنگ‌کنگ»، «الجزایر»، «اسپانیا»، «بنگلادش»، «سوئد»، «نیجریه»، «بلاروس»، «لهستان»، «چک»، «اوکراین» است. در بخش دیگری از بسته حمایتی صادرات غیرنفتی نیز «طبقه‌بندی گروه‌های کالایی» آورده شده است که طبق آن فهرست 50 گروه کالایی مشخص شده که جوایز صادراتی به این گروه‌ها از نصف تا 3 درصد تعیین شده است. در بسته پشتیبانی صادرات غیرنفتی شرایط و سنجه شرکت‌های بازرگانی تخصصی یا عمومی صادراتی برای برخورداری از حمایت‌های این دستورالعمل نیز اعلام شده است. این معیار‌ها دربرگیرنده «میزان صادرات» (ارزش صادرات اجناس از 40میلیون دلار در سنه کمتر نباشد)، «رشد صادرات» (حداقل 5 درصد رشد سالانه ارزش صادرات یا تعداد محصولات صادراتی یا تعداد بازارهای صادراتی داشته باشد)، «شرکت‌های تولیدی یا خدماتی طرف قرارداد» (عامل رسمی فروش کمینه 5 کمپانی تولیدی یا خدماتی باشند)، «ثبت شرکت یا برند در بازارهای صادراتی» (مدارک ثبت شرکت یا ثبت برند در کشور هدف)، «کیفیت محصولات صادراتی» (دارا بودن گواهینامه‌های استاندارد کیفی و تخصصی معتبر داخلی و خارجی) و «دفتر بازرگانی یا شعبه یا نمایندگی بازارهای هدف» (حداقل 2 دفتر بازرگانی یا شعبه یا نمایندگی در بازارهای هدف داشته باشد) از مهم‌ترین اولویت‌هایی است که باید شرکت‌ها برای برخورداری از حمایت‌های صادراتی داشته باشند.منبع خبر : روزنامه دنیای اقتصاد