کارخانه طلای هیرد نهبندان ۸۰ درصد پیشرفت دارد

حمید پرورده رییس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان نهبندان، در گفت و گویی اظهار داشت: عملیات اجرایی این طرح از سال ۱۳۹۸ در شهرستان نهبندان آغاز شد و در مجموع در زمینه اجرای این طرح ۱۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری خواهد شد.

وی بیان کرد: این واحد صنایع معدنی ظرفیت تولید ۲۰۰ کیلوگرم شمش طلا در سال را دارد و با بهره برداری از معدن و کارخانه طلای هیرد برای حدود ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد می شود. رییس اداره صنعت، معدن و تجارت نهبندان افزود: از ابتدای سال جاری یک فقره پروانه بهره برداری صنعتی در زمینه دانه بندی منیزیت با اعتبار ۱۰ میلیارد تومان در این شهرستان صادر شده است و علاوه بر این پنج طرح صنعتی شاخص دیگر در دست اجرا داریم.

وی گفت: واحد کنسانتره آهن نیک امیدواران پیراکان در شهرک صنعتی نهبندان با سرمایه گذاری ۸۰ میلیارد تومان در دست اجراست و این طرح با اشتغال ۷۴ نفر و ظرفیت تولید سالانه ۶۰۰ هزار تن، ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی عنوان کرد: یک واحد فرآوری منیزیت با ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی و اعتبار ۹۰ میلیارد تومان در شهرک صنعتی نهبندان نیز در دست اجراست. پرورده افزود: همچنین واحد پرعیارسازی منیزیت تگ سیاه شوسف با ۱۷ میلیارد تومان سرمایه گذاری، ۵۱ نفر اشتغال، ظرفیت سالانه ۳۶ هزار تن در سال و ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی در دست ساخت است.

وی گفت: واحد کربنات و اکسید منیزیم سلطان آباد بیرجند با سرمایه گذاری ۱۲ میلیارد تومان تکمیل شده و در مرحله صدور پروانه است.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت نهبندان بیان کرد: واحد فرآوری سیلیس دهسلم با سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد تومان و اشتغال ۳۲ نفر در دست ساخت است که با ظرفیت تولید سالانه ۵۰ هزار تن تکمیل شده و در مرحله صدور پروانه قرار دارد.

۶ معدن طلا با ظرفیت کانسنگ ۳۳ میلیون تُن در خراسان جنوبی شناسایی شده که بزرگترین معدن طلای استان، معدن شادان خوسف با ذخیره بیش از ۲۷ میلون تُن است.

کارخانه فرآوری معدن طلای کودکان در شهرستان خوسف به عنوان اولین واحد استحصال طلای خراسان جنوبی خرداد امسال به بهره برداری رسید تا با تولید شمش طلا در این واحد قابلیت دیگری از این استان معدنی نمایان شود.

معدن طلای هیرد نیز حد فاصل شهرستان های نهبندان و خوسف قرار دارد که عملیات اجرایی کارخانه فرآوری طلای هیرد با هدف ایجاد ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰ کیلوگرم شمش طلا از خرداد سال ۹۸ با استفاده از توان بخش خصوصی آغاز شد.

بنابر اعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی سه واحد فرآوری و استحصال طلا امسال در این استان به بهره برداری می رسد و اشتغال مناسبی را ایجاد می کند.

خراسان جنوبی به دلیل قرار گرفتن در موقعیت خاص زمین شناسی و اینکه از ۶۵ نوع ماده معدنی شناخته شده در کشور حدود ۵۰ نوع آن در این استان است، به عنوان بهشت معادن نام برده می شود.

نهبندان در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بیرجند قرار دارد.