بازار دلار در پاییز به چه سمتی حرکت می کند ؟

به گزارش خبرگزاری آهن نت به نقل از دنیای اقتصاد: دلار پاییز را کاهشی پیش درآمد کرد؛ هرچند فعالان بازار معتقدند رویکردهای افزایشی قدرت بیشتری در بازار دارند. البته از عقیده کارشناسان، قرار گرفتن رویکردهای کاهشی در اقلیت از جهت کاهش گستره نوسان قیمتی می‌تواند نکته مثبتی باشد. اتفاقی که در نیمه ابتدای سال 96 در قالب تفریق بلندی و گستره نوسانات بروز و ارائه کرد داشت. جمع‌بندی نگاه‌ها در بازار داستان از سه دسته رویکرد افزایشی دارد. گروهی اعتقاد به رشد تدریجی، مستمر و کم‌نوسان دلار دارند. در نگاه این تقسیم روند کنونی بها تغییر خاصی نخواهد کرد. دسته دوم، رویکرد فصلی دارند، یعنی باور دارند قیمت دلار در پاییز با افزایش نوسانات مواجه خواهد شد؛ اما با تغییر فصل، گذرگاه قیمتی آن نیز تغییر خواهد کرد. گروه آخر، صعود بهای دلار را مشروط به شکسته شدن نقاط مقاومتی خاصی دانسته‌اند. آنها ایمان دارند در صورت شکسته شدن این نقاط، موج بلندمدت افزایشی در بازار شکل خواهد گرفت. اکثر بازیگران باتجربه بازار عنوان کرده‌اند، معامله‌گران الی زمانی که حوزه نوسانات محدود است، در انجام خرید و فروش محتاط خواهند بود و همزمان کوشش می‌کنند با پروا به روند بازار صحت احتمالی وقوع رویکردهای خود را بررسی کنند. به راستی آنها به اتفاقاً دامن احتیاط را به‌واسطه انتظاری که برای سه ماه آینده دارند، خلاص نخواهند کرد.
در اولین روز از نیمه سنه دوم سال، بها دلار تفریق یافت، اما سکه مسیر افزایشی را در پیش گرفت. دلار که روز پنج‌شنبه با بها 3 هزار و 898 تومان به شغل خویش انتها داده بود، روز شنبه را با نرخ 3 هزار و 899 تومان آغاز کرد. با این حال، شروع افزایشی این ارز پیوسته نیافت و در پایان با قیمت 3 هزار و 896 تومان روز نخست مهر را به سرانجام برد. در مقابل، روز شنبه، سکه تمام بهار آزادی کاهش بها 13 هزار تومانی روز پنج‌شنبه را به فراموشی سپرد و با افزایش 6 هزار تومانی روی کف کانال یک میلیون و 240 هزار تومان قرار گرفت. دلار در حالی در اولین روز پاییز تفریق بها را تجربه کرد که بیشتر معامله‌گران ارزی اعتقاد دارند قیمت این ارز در سه ماهه سوم سنه بالا خواهد رفت. به‌عبارت دیگر، رویکرد کاهشی در حال حاضر در بازار در اقلیت قرار دارد. به ایمان کارشناسان، این موضوع از یک جهت مثبت است، چرا که از نظر آنها تفریق انتظارات کاهشی به‌واسطه شفافیت بیشتر مسیر سیاست‌گذاری در 6 ماه ابتدایی سال بود. این در حالی است که در گذشته دامنه نوسانات رفت و برگشتی بسیار بود، ولی در سال جدید این دامنه کمتر شد و به تبع آن ارتفاع نوسان تفریق یافت. در مقابل کمتری کاهشی بازار، نیروهای افزایشی وجود دارند که از عقیده نوع نوسان و میزان صعود قیمت با یکدیگر تفاوت نظر دارند. گروه‌های افزاینده بازار به3 دسته معامله‌گران افزایشی «تدریجی، فصلی و مشروط» قابل بخش هستند.
افزایشی تدریجی


بخشی از معامله‌گران ارزی باورداشت دارند، قیمت دلار در نیمه سنه دوم سنه به‌طور پیوسته افزایش پیدا خواهد کرد. با این هستی این گروه معتقدند که قیمت این ارز به آرامی بالا خواهد رفت و میزان حوزه نوسانات تغییر زیادی نخواهد کرد. آنها ایمان دارند که بها دلار ظرفیت رشد بیشتر را دارد، ولی توان بازارساز و درمان روابط بانکی مایه خواهد شد که نوسانات قیمت تغییر خاصی نکند. به‌طور چکیده می‌توان گفت که این عده انتظار دارند روند افزایشی نصف سنه اول با همان سرعت در نصف سال دوم نیز تکرار شود. با پروا به اینکه بها دلار در 6 ماه ابتدایی سال 8/ 3 درصد بالا رفت، در صورت همین میزان رشد در نیم‌سال دوم، بها دلار از مرز 4 هزار تومان عبور خواهد کرد. اما این میزان افزایش به اندازه‌ای نیست که نوسان‌گیران و سفته‌بازان ارزی را به حضور سفته‌بازی وسوسه کند.
افزایش فصلی


دسته دوم معامله‌گران اغلب باور دارند که قیمت دلار در پاییز تحت‌تاثیر افزایش تقاضای فصلی بالا خواهد رفت، اما پس از آن در زمستان با کاهش بها مواجه خواهد شد. تفاوت این دسته با گروه نخست در 2 نکته است؛ اول میزان حوزه نوسانات و دوم گذرگاه بها در سه ماه پایانی سال. به گفته فعالان، معامله‌گران افزایشی فصلی، باورداشت دارند که شدت تقاضا در سه ماه پاییز به اندازه‌ای است که میزان نوسانات را از نیمه سنه ابتدای سال فراتر خواهد برد و به تبع آن قیمت نیز قادر است به راحتی سطوح بالای 4 هزار تومان را به ثبت برساند. با این حال، این عده باورداشت دارند که بها دلار به هر سطحی برسد، در انتهای پاییز با تفریق درخواست و به تبع آن افت بها روبرو خواهد شد. در واقع، در عقیده آنها زمستان فصلی است که دلار را از قله پاییزی به ذیل خواهد کشید. آنها عنوان کرده‌اند که روند بها در سال‌های 93، 94 و 95 نیز این نوع بوده است؛ یعنی سه ماهه پاییز بها رشد را تجربه کرده و در سه ماه زمستان اغلب در فاز کاهشی قرار داشته است.
افزایشی مشروط


گروه افزایشی دیگری در بازار وجود دارند که معتقدند قیمت دلار در چهره عبور از سطوح مقاومت خاصی وارد موج افزایشی بلندمدت خواهد شد. دو نقطه متفاوت از جانب این معامله‌گران برای افزایش بها دلار عنوان شده است. تقسیم اول، کران 4 هزار تومان را به‌عنوان سطحی مطرح کرده‌اند که شکست آن موجب افزایش خرید‌ها و بالا رفتن حوزه نوسانات خواهد شد. این تقسیم انگیزه خاصی را برای معرفی نقطه 4 هزار تومانی به‌عنوان نقطه دلنازک و اثرگذار بازار عنوان نکرده‌اند و بیشتر به بحث روانی حتماً یاد شده توجه داشته‌اند. تقسیم دوم در بازار سطح دلنازک و تعیین‌کننده روند آینده قیمت دلار را نقطه 4 هزار و 130 تومان عنوان کرده‌اند. این دسته عنوان کرده‌اند که شاخص ارزی لغایت این لحظه از نقطه یاد شده عبور نکرده است و شکست آن به معنای گذر از مهم‌ترین کران مقاومتی دلار خواهد بود. به گفته آنها در صورت شکست یاد شده، موج افزاینده بلندمدتی برای قیمت دلار شکل خواهد گرفت. بخشی از معامله‌گران فنی و تکنیکال بازار نیز همسو با نگاه این دسته هستند.
عوامل اثرگذار در عملیات معامله‌گران


بیشتر معامله‌گران بازار ارز معتقد به افزایش بها دلار هستند؛ با این حال، به گفته فعالان، افزایشی‌های بازار محتاط‌تر متعلق به هستند که براساس دیدگاه‌های خود، داد و ستدها را نخست کنند. در واقع، افزایشی‌ها با پیش‌زمینه‌ای افزایشی وارد بازار می‌شوند، اما با دقت روند معاملات را رصد می‌کنند لغایت طبق آن موقعیت خرید یا فروش خود را تعیین کنند. در این مسیر اگر آنها نگریستن کنند که گذرگاه بها لغایت حدی مطابق انتظارات آنها جابه‌جا می‌شود، کوشش خواهند کرد که برای پژوهنده شدن اغلب این انتظارات تلاش کنند. به‌عنوان مثال، معامله‌گری که باور دارد قیمت دلار پس از عبور از حد 4 هزار تومان با افزایش نوسان مواجه خواهد شد، در صورت وقوع این رخداد با نیرو وارد بازار خواهد شد. این در حالی است که معامله‌گری در شرایط فعلی آماده نیست به ناگهانی به‌واسطه انتظاری که برای سه ماه آینده دلار دارد، وارد بازار شود. در این میان، معامله‌گران افزایشی به عواملی که انتظار دارند قیمت دلار را در نیمه سنه دوم تحت‌تاثیر قرار دهد، به دقت توجه می‌کنند. علامت‌ها و المان‌هایی که سیاست‌گذار صادر می‌کند، روش مدیریت نوسانات بازار ارز، ورود و خروج تقاضای جدید و تصمیم ترامپ در مورد برجام و بازتاب بازار به آن از دسته عواملی هستند که در نیمه سنه دوم به دقت از جانب معامله‌گران رصد و با پروا به آنها جهت‌گیری معاملاتی تعیین خواهد شد. تقاضای زیارتی رازدار و اربعین، افزایش تقاضای شرکت‌های تجاری در پاییز، افزایش خرید ارز برای تسویه‌های سالانه در آستانه آخر سنه میلادی از جمله تقاضاهای راستین هستند که نگاه‌های افزایشی در بازار را تقویت می‌کند. به گفته فعالان بازار، هر چقدر به آذرماه نزدیک‌تر شویم، به‌طور سنتی این انتظار در بازار هستی دارد که میزان تقاضای تجاری افزایش پیدا کند. هم زمان با تقریبا  شدن به سرانجام سال میلادی شرکت‌های تجاری اقدام به تسویه داد و ستدها دلاری خود می‌کنند، عامل دیگری که می‌تواند درخواست را تحریک کند. به گفته فعالان، پاییز 96 بها دلار تحت‌تاثیر چنین متغیرهایی حتی از حتماً 4 هزار تومانی نیز عبور کرد.
مانور بر تقاضای واقعی


معامله‌گران بازار بیشتر انتظارات افزایشی خویش را مبتنی بر بالا رفتن تقاضای واقعی در بازار شکل داده‌اند. به گفته بعضی فعالان، از آنجا که مانور افزایشی این تقسیم روی تقاضای راستین سوار شده است، اغلب معامله‌گران اعتقاد دارند که تقاضای سفته‌بازی در نیم‌سال دوم نیز در بازار رشد نخواهد داشت. در واقع، افزایشی‌های بازار نیز عنوان نکرده‌اند که در چهره رشد بها در نصف سنه دوم، تقاضای سفته‌بازی نیز وارد بازار خواهد شد. گرد از دلایل این موضوع احتمالا آن است که آنها انتظار دارند بازدهی بازار ارز از بقیه بازارها در نیمه سال دوم بیشتر نشود، حادثه‌ای که در نصف سنه اول نیز اتفاق افتاد و بازدهی دلار از نرخ فایده سپرده بانکی کمتر بود. به گفته برخی کارشناسان، اگر حتی بازدهی دلار در نیمه سنه دوم به اندازه بازارهای رقیب بالا برود، با توجه به ریسک‌هایی که در داد و ستدها ارزی وجود دارد، مهاجرت زیاد به این بازار از جانب سرمایه‌گذاران مختصر خواهد بود. جنس بازار ارز به‌گونه‌ای است که بیشتر سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر باید وارد آن شوند؛ اما نرخ هوده ودیعه تا حدودی بخش زیادی از سرمایه‌گذاران را از ریسک‌پذیری بالا بی‌نیاز کرده است.  پاییز سنه قبل نیز با هستی افزایش بسیار قیمت، گواه ورود تقاضای سفته‌بازی زیادی نبودیم و افزایش درخواست مقطعی بود. به راستی نرخ هوده سپرده در آن مقطع نیز توانست به‌عنوان یک سپر عمل کند. در دوره بازپسین نیز نرخ فایده سپرده می‌تواند این خاصیت را حفظ کند، البته به شرط آنکه متغیرهای دیگر مشابه تکانه‌های سیاسی و سرایت نااطمینانی به بازار پول مایه تضعیف متغیر یاد شده نشود.


منبع خبر : روزنامه دنیای اقتصاد

خبرگزاری آهن نت