تخلیه استرس تابستانی بورس

به گزارش خبرگزاری آهن نت : نماگر بورس طهران طی داد و ستدها روز ماضی ششمین کانال‌شکنی در تابستان را تجربه کرد و با رشد 498 واحدی به سطح 84 هزار و 414 واحد رسید. کاهش اختناق فروش به‌دنبال سپریدن موعد تسویه اعتبارات کارگزاری‌ها در روز یکشنبه و همچنین شروع مثبت بازارهای جهانی عوامل حمایت‌کننده از شاخص بازار سهام بودند. این چگونگی به اغلب گروه‌های بازار سرایت کرد؛ به‌طوری‌که رشد قیمت‌ها در 27 صنعت بورسی رقم خورد. در شرایط فعلی به عقیده می‌رسد استقامت قیمت‌ها در بازارهای جهانی، چگونگی پسندیده دلار، ارسال سیگنال‌های مثبت از نرخ سود و رفع استرس کوتاه‌مدت برآمده از تسویه اعتبارات، گویه را برای ادامه رشد شاخص سهام فراهم آورده‌ است. در این میانی اما، همچنان بورس طهران با چالش‌هایی روبه‌رو است. از یک طرف اصلاح احتمالی قیمت‌های جهانی می‌تواند مانعی در برابر رونق بازار سهام باشد و از جانب دیگر به لحاظ تکنیکال یک سطح مقاومت در محدوده 85 هزار واحدی شاخص همه دیده می‌شود. همچنین، کم‌رمقی معاملات به‌دلیل کُند بودن جریان ورود نقدینگی می‌تواند مهم‌ترین بحران قبل روی بورس باشد. با این حال، سفارش‌های خرید در دو مظهر تازه‌وارد بورسی پرتو می‌دهد نقدینگی لازم به صورت خفته وجود دارد و شاید با افزایش اطمینان جسارت ورود پول‌های تازه به بازار سهام افزایش یابد.
دنیای اقتصاد – فاطمه اسماعیلی: نماگر بورس طهران روز گذشته با رشد 498 واحدی (معادل 6/ 0 درصد) از کانال 84 هزار واحدی عبور کرد و در سطح 84 هزار و 414 یکتا ایستاد. با پسین یافتن مهلت تسویه اعتبارات کارگزاری‌ها در معاملات روز یکشنبه و کاهش فشار فروش در بازار، ششمین کانال‌شکنی بازار سهام از ابتدای تیر ماه تا‌کنون رقم خورد. در عین حال آغاز نسبتا مناسب بازارهای جهانی نیز به رشد بیشتر این نماگر کمک کرد. با سر بسر گرفتن رشد دیروز شاخص بورس تهران، بازدهی این بازار از ابتدای سنه تاکنون به 3/ 9 درصد رسید.
جنس متفاوت رشد بورس


از نکات قابل توجه معاملات روز گذشته، جنس متفاوت رشد شاخص بورس در مقایسه با رشدهای تازه این نماگر بود. در این روز جو عمومی اکثر صنایع پرکار بورسی مناسب بود. بر همین اساس نیز اغلب نمادها با رشد بها مواجه شدند. اثر این سوژه نیز رشد بیشتر شاخص کل هم‌وزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) نسبت به شاخص همه بود. بررسی روند صنایع بورسی در روز ماضی نشان می‌ دهد از بین 38 ‌صنعت مورد بررسی، شاخص 27 صنعت با رشد و فقط شاخص 6 صنعت با افت همراه بوده است. (شاخص 5 صنعت بدون تغییر ماند). در این میان گروه محصولات کاغذی با دو مظهر «چکاوه» و «چکارن» و رشد 7/ 1 درصدی نماگر خویش پربازده‌ترین صنعت روز گذشته بورس تهران بود. گروه ترابری نیز در رده دوم صنایع با بیشترین رشد شاخص ایستاد. بعد از آن گروه شاخص فلزی‌ به واسطه افتتاح مثبت بازارهای جهانی رشد 5/ 1درصدی را تجربه کرد. به نظر می‌رسد پایداری قیمت‌ها در بازارهای جهانی، روند افزایشی نرخ دلار، سیگنال‌های مثبت از محل کاهش نرخ فایده و رفع استرس برآمده از تسویه اعتبارات و به تبع آن تفریق خفقان فروش، مقوله را برای ادامه رشد شاخص سهام فراهم آورند.
کاهش تنگنا فروش با اتمام تسویه اعتبارات


سال مالی بخش عمده‌ای از کارگزاری‌ها (54 درصد) در 31 شهریور ماه هر سال پسین می‌پذیرد و بسیاری از نهادهای مزبور ترجیح می‌دهند در این مقطع زمانی اعتبارات مشتریان خود را تسویه کنند. موضوعی که سبب شد تا عرضه سهام در این ماه مضاعف شود. به جرات می‌توان گرد از دلایل تفریق ارزش معاملات در این ماه را نیز به همین عامل ارتباط داد، چراکه برخی سهامداران در این ماه برای تسویه اعتبارات خود معمولا اقدام به فروش بهره می‌کنند که خویش عامل تشدید خفقان فروش در بازار است. در ضمن در این بازه زمانی معامله‌گران نیز با پروا بیشتری به خرید سهام شرکت‌ها می‌پردازند. این ناتوانی درخواست به موجب عدم وابستگی اعتبارات جدید از جانب کارگزاری‌ها به علت کم و بیش بودن به آخر سال مالی، تشدید می‌شود. به این ترتیب با انجام تسویه اعتبارات کارگزاری‌ها در سرانجام معاملات روز یکشنبه و رفع استرس برآمده از این موضوع، دیروز بورس تهران چگونگی مناسبی را تجربه کرد.
شروع خوب بازارهای جهانی


دیروز با افتتاح بازارهای جهانی، قیمت بسیاری از فلزات بنیادین با رشد به اتفاق شد. این امر در شرایطی اتفاق افتاد که احصاء سرمایه‌گذاری و رشد تولیدات صنعتی چین به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار مصرف جهان، چندان مثبت نبود. جدیدترین گزارش‌های منتشر شده از این مملکت نشانه می‌دهد سرعت رشد اقتصادی چین به‌عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان در ماه اوت نیز همچون ماه جولای، عملکردی ضعیف‌تر از مرز چشمداشت از خود نشانه دیتا است، به‌طوری که هر سه شاخص خرده‌فروشی، سرمایه‌گذاری و تولیدات صنعتی عملکردی کمتر از کران چشمداشت را از خویش نشان دادند. این چگونگی سبب شد تا بانک مرکزی این مملکت شیوه جدیدی را در قبل بگیرد و به تزریق نقدینگی و وام به بازارها روی آورد. آمارگرفتن روز جمعه نشان می‌دهد بانک مرکزی چین اقدام به تزریق 3/ 15 میلیارد دلار نقدینگی به بازار کرده تا بیچارگی بانک‌ها را تامین کند. تحت تاثیر این سیاست انبساطی بانکی در چین، چشمداشت رونق قیمت‌ها در بازارهای جهانی امری بدیهی به عقیده می‌رسد.


بر این پای بست، قیمت مس روز ماضی با رشد 6/ 0 درصدی همراه شد و به 6531 دلار در هر تن رسید. بهای آلومینیوم نیز دیروز 5 دلار افزایش یافت و 2091 دلار در هر بدن معامله شد. داده‌های آماری چین پرتو می‌دهد که تولید آلومینیوم در ماه گذشته به میزان 7/ 3 درصد تفریق یافت و به 64/ 2 میلیون بدن دریافتی است. روی نیز الی سطح 3090 دلار در هر بدن رشد کرد. سرب هم وضعیت مشابهی را تجربه کرد و به سطوح 2387 دلار در هر تن (رشد نزدیک یک درصدی) در بورس لندن صعود کرد. بها این فلز بنیادی در بورس شانگهای نیز رشد 6/ 3 درصدی را تجربه کرد. در این خصوص موجودی سرب در انبارهای شانگهای چین در هفته گذشته بیش از 44 درصد کاهش داشته که تحت کارایی افزایش بازرسی‌های HSE چین و افت تولید این فلز بوده است. انبارهای لندن نیز گواه افت 8/ 0 درصدی موجودی بودند. با پروا به برآورد‌های موجود، در ماه ژوئن و نصف پیش درآمد سال جاری میلادی، میزان کسری عرضه سرب به ترتیب 7/ 14 هزار تن و 86 هزار تن بوده است. این عوامل گویه رشد قیمت سرب را فراهم آوردند. در مجموع شرایط موجود سبب شد تا نمادهای وابسته به بازارهای جهانی نیز به کمک نماگر بازار سهام بیایند به‌طوری که بیشتر نمادهای فلزی و معدنی معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند.
انعکاس مثبت تفریق نرخ سود


در گزارش روز دوشنبه «دنیای اقتصاد» تحت عنوان «پایان توهم در بازار بدهی» گفته شده، تفریق نرخ فایده اوراق بدهی مهر باطلی بر توهمات ذی‌نفعانی زد که برای بازدارندگی از خرید و فروش این اوراق در بازار بدهی تلاش می‌کردند. بر این اساس برگزیدن نرخ فایده پایین‌تر برای «سخاب4» در سنجش با اوراق اسبق عرضه‌شده در این بازار، نشانه عدل که عرضه‌های اغلب در بازار بدهی سبب تکامل بیشتر این بازار با حضور بازیگران بیشتر شده و نرخ فایده در چگونگی متعادل‌تری پیمان می‌گیرد. در این میان با وجود اینکه منتقدان، این بازار را به‌عنوان رقیب بورس شناسایی می‌کردند سیگنال تفریق نرخ سود در بازار بدهی، نه‌تنها سبب تضعیف بازار سهام نشد، بلکه در این مدت شاهد بازدهی 8/ 0 درصدی شاخص کل بورس طهران نیز بودیم.
چالش‌های بعدی بورس


1- بازارهای جهانی: وضعیت مناسب بازارهای جهانی طی روزهای اخیر، بازتاب مثبتی بر سهام کامودیتی (کالا محور) داشت و قیمت این سهام را با رشد همراه کرد. در این میان تغییرات یکباره قیمت‌ها در جهت منفی می‌تواند به‌عنوان مانعی در برابر ادامه رشد بورس معرفی شود.


2- نقدینگی جدید: به عقیده می‌رسد در حال آماده مهم‌ترین‌ چالش پیش‌روی بورس تهران، کمبود نقدینگی است. وضعیتی که در ارزش داد و ستدها این روزهای بازار سهام به روشنی مشاهده می‌شود. میانگین این رقم در شهریور امسال به دردسر به 100 میلیارد تومان می‌رسد. روز گذشته نیز ارزش داد و ستدها بورس طهران (با کسر داد و ستدها بلوکی و اوراق مشارکت) در سطح 85 میلیارد تومان قرار گرفت و بیشترین عامل رشد شاخص نیز در کاهش خفقان فروش خلاصه شد. موضوعی که می‌تواند خبر نکوداشتن برای بازار باشد. پیش‌ از این چنین رفتاری بدست بازار سهام در کف‌های قیمتی نگریستن می‌شد. در این شرایط فروشنده‌ها کمتر می‌شدند و پس متعلق به با ورود نقدینگی جدید شاهد آغاز رشد قیمت‌ها بودیم، پس در چهره ورود نقدینگی جدید می‌توان امیدوار بود الی رشد فعلی بازار سهام تداوم‌یافته و پاییز سبزی در چشمداشت سهامداران باشد. در این‌صورت بورس تهران می‌تواند به‌عنوان مقصد پول‌های جدید شناسایی شود. در حال‌حاضر نیز صف‌های تشکیل‌شده در سهام تازه‌وارد بورسی نشانه می‌دهد که این نقدینگی خفته هستی دارد و باید شرایط برای بالفعل شدن این جریان فراهم شود. بر همین بنیاد دیروز 114 میلیارد تومان نقدینگی در صف‌های خرید دو سمبول(لاتین) «های‌وب» و «چدن» نشسته بود. در روبرو ولی در صورتی که نقدینگی جدیدی جذب بازار سهام نشود، چگونگی کم‌رمق داد و ستدها تداوم مکشوف و در این صورت نقدینگی موجود نا رشد اغلب شاخص را نخواهد داشت، بنابر‌این جریان نقدینگی طی روزهای پدران در گذرگاه بازار تعیین‌کننده خواهد بود.


3- سطوح مقاومتی تکنیکال: همانطور که در گزارش پیشین «دنیای‌اقتصاد» تحت عنوان «دست‌اندازهای بورس لغایت قله تاریخی» عنوان شد، به لحاظ تکنیکال، به‌جز یک سطح پایداری در محدوده 85 هزار واحد، گیر جدی در گذرگاه شاخص همه الی چکاد تاریخی دی ماه 92 یعنی 89500 واحد دیده نمی‌شود. به این ترتیب، فاصله بورس با اوج تاریخی به نزدیک 6 درصد رسیده است؛ فاصله‌ای که طی آن به لحاظ بنیادین نیازمند پیش‌نیازهای مهمی نظیر تداوم شرایط دلخواه نرخ‌های کالا در بازارهای جهانی و ادامه رشد نرخ ارز است.
در بازار چه گذشت؟


در جریان داد و ستدها روز ماضی ارزش همه داد و ستدها (مبادلات شعور بدون احتساب بلوکی و اوراق مشارکت) با کاهش 5/ 3 درصدی نسبت به روز یکشنبه مواجه شد. بر این بنیاد در داد و‌ستدهای روز دوشنبه سهامداران بورس طهران نزدیک 400 میلیون سهم را در 39 هزار نوبت معاملاتی جابه‌جا‌ کردند. ارزش این معاملات به 4/ 85 میلیارد تومان رسید. در این میانی بیشترین حجم داد و ستدها در برگزیدن سمبول(لاتین) معاملاتی سایپا قرار گرفت و «فولاد» بیشترین ارزش معاملات را تجربه کرد. در این روز تمامی شاخص‌های بورسی با روندی مثبت همراه شدند. در این وسط رشد 4/ 0 درصدی شاخص کل بورس تحت‌تاثیر معاملات مثبت نمادهای فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی پردیس، ملی‌صنایع مس ایران و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران چهره گرفت.

منبع خبر : دنیای اقتصاد 

خبرگزاری آهن نت