علت نابسامانی و گرانی در بازار فولاد چیست؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید از آنجا که تولید فولاد در کشور ۲ برابر نیاز داخلی است، نابسامانی موجود در بازار منطقی نیست.


روح اله عباس پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره شیوه‌نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ساماندهی بازار فولاد، گفت: این شیوه‌نامه تا حدودی به طرح کمیسیون صنایع و معادن مجلس برای ساماندهی بازار فولاد نزدیک است؛ براساس طرح مذکور تمامی محصولات زنجیره فولاد باید در بورس عرضه شود و مازاد محصولات اجازه صادرات دارند.

نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر تولید فولاد حدود ۳۰ میلیون تُن بوده و مصرف داخلی حدود ۱۵ میلیون تن است بنابراین نابسامانی و گرانی افسارگسیخته فولاد منطقی نیست.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اضافه کرد: در شرایط کنونی اگر تولیدکنندگان صنایع پایین دست، فولاد موردنیاز خود را با ارز آزاد وارد کنند، بهای تمام شده آن نسبت به تامین فولاد از داخل کشور کمتر می‌شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه با طرح تولید و توسعه زنجیره فولاد مجوزهایی مانند مچینگ و رانت حذف شده و بازار سیاه این محصول از بین می‌رود، ادامه داد: عرضه متناسب سود در طول زنجیره فولاد یکی از راهکارهای کاهش التهاب بازار فولاد است؛ مادامی‌که سود در طول زنجیره توزیع نشود مشکلات این حوزه ماندگار بوده و خام‌فروشی تداوم خواهد داشت.