آلومینیوم بیشترین رشد تولید

شرکت های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی کشور در هفت ماهه امسال ۱۵ میلیون و ۸۸۸ هزار و ۹۰۰ تن فولاد خام تولید کردند. این آمار در هم سنجی با پارسال افت ۴.۹ درصدی نشان می دهد. واکاوی آمارهای رسمی منتشر شده وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی است شرکت های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی کشور از ابتدای امسال تا پایان مهر ماه ۱۴ میلیون و ۳۰۴ هزار و ۶۰۰ تن محصولات فولادی تولید کردند که حاکی از افت ۸.۱ درصدی است.

در بخش کاتد مس آمارها در مقایسه با پارسال افزایش نشان می دهد و کارخانجات موفق به تولید ۱۷۶ هزار و ۳۰۰ تن از این محصول شدند که حاکی از رشد ۴.۴ درصدی است. بیشترین میزان رشد تولید محصولات بخش معدن و صنایع معدنی نیز در این مدت برای شمش آلومینیوم با ۲۶.۷ درصد رقم خورد و چهار شرکت بزرگ داخلی ۳۱۲ هزار تن از این محصول تولید کردند. سیمان دیگر محصول بخش معدن و صنایع معدنی است که هفت ماهه امسال را کاهشی پشت سر گذاشت. به طوری که کارخانجات سیمان توانستند ۳۸ میلیون و ۴۸ هزار و ۸۰۰ تن از این محصول تولید کنند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش ۹.۱ درصدی نشان می دهد.

در تولید آلومینا و کنسانتره زغال سنگ نیز کاهش تولید را شاهد بودیم، چنان چه تنها تولیدکننده پودر آلومینا در کشور با تولید ۱۳۶ هزار و ۵۰۰ تن محصول، افت ۲ درصدی ثبت کرد. همچنین در تولید کنسانتره زغال سنگ کاهش ۱۱.۳ درصدی ثبت شد و شرکت ها ۸۱۵ هزار و ۸۰۰ هزار تن از این محصول تولید کردند.