کم محلی مارکتها به ترامپ

آهن نت : سخنان ترامپ در سازمان ملل نسخه بازنویسی شده از اظهارات جورج بوش دوم در سنه 2001 بود. بوش در آن سال عراق، کره‌شمالی و ایران را در فهرست محور پلیدکاری پیمان دیتا بود. به گفته مسئول شورای روابط خارجی آمریکا، در نطق ترامپ نیز در سازمان ملل محور پلیدکاری تکرار شد، با این تفاوت که عراق کناره رفته ولی ایران و کره‌شمالی باقی مانده‌اند. البته بعضی تحلیلگران می‌گویند در سخنان ترامپ ونزوئلا جایگزین عراق شد. تحلیلگران سخنرانی ترامپ را در چارچوب ناسیونالیسم رادیکال تفسیر می‌کنند. در‌حالی‌که اوباما در اولین نطق خود در سنه 2009 فقط یک بار از واژه حاکمیت استفاده کرد، ترامپ 21 بار این واژه را به‌کار برد. چشمداشت می‌رفت رویکرد افراطی ترامپ علیه ایران در سخنرانی سه‌شنبه شب بازارهای درونی را تحت کارایی پیمان دهد، اما روند روز گذشته بازار ارز و سهام اثر از بی‌تفاوتی معامله‌گران به اظهارات ضدایرانی ترامپ داشت؛ به‌طوری‌که سکه و دلار تقریبا  تغییر قیمت محسوسی نداشت. رشد نرخ دلار در داد و ستدها فردایی (آتی) نیز مربوط به انتظارات افزایشی بازار در پاییز بود نه نطق ترامپ. بورس تهران نیز با رشد 488 واحدی شاخص همه همراه شد. رونق چشمگیر سهام گروه خودرو نیز که بیشترین اثرپذیری را از برجام داشتند، تاییدی است بر بی‌اعتنایی بورس‌بازان به اظهارات ترامپ.
روز چهارشنبه، معامله‌گران ارزی پروا چندانی به نطق ترامپ نکردند. یک روز پس از صحبت‌های رئیس‌جمهور آمریکا در سازمان ملل، تقسیم عمده‌ای از ساعت کاری بازار متناسب با بیان تند و ادبیات به کار رفته در نطق ترامپ نبود و بها نوسان چندانی را تجربه نکرد. دلار که روز سه‌شنبه با بها 3 هزار و 900 تومان به شغل خود پایان داده بود، روز چهارشنبه را با قیمت 3 هزار و 904 تومان پیش درآمد کرد و در پایان با ذیل آمدن از سقف یومیه با همان بهای روز اسبق یعنی 3 هزار و 900 تومان به شغل خویش پسین داد. به راستی روز چهارشنبه بازار از روند عادی روزهای گذشته خویش خارج نشد و حتی بها نقدی تغییری نسبت به روز سه‌شنبه نکرد تا بتوان از بی‌محلی دلار به ترامپ کلام گفت. سکه نیز روز گذشته توجهی به صحبت‌های ترامپ نکرد و با فقط هزار تومان رشد به قیمت یک میلیون و 247 هزار تومان رسید.


در مورد آغاز افزایشی دلار در بازار دو دیدگاه هستی داشت. عده‌ای ایمان داشتند انتظارات افزایشی معامله‌گران که عمدتا تحت‌تاثیر سخنان ترامپ شکل گرفته بود، منجر به افزایش قیمت ابتدای روز شد. این در حالی است که گروه دیگری باور داشتند، روز سه‌شنبه نیز بازار آغاز افزایشی داشت و خبری از تازه ها سیاسی نبود. این عده بر روند درونی بازار بیشتر از اتفاقات بیرونی تاکید دارند. آنها به روند داد و ستدها روز چهارشنبه نیز برای پابرجا کردن ادعای خود اشاره می‌کنند. به گفته آنها، روز چهارشنبه قیمت نقدی دلار ارتعاش نخورد و روی بهای 3 هزار و 900 تومان ایستاد. این در حالی بود که قیمت در داد و ستدها فردایی با نزدیک 4 تومان رشد به قیمت 3 هزار و 907 تومان رسید. به گفته فعالان، این جستار نشان‌دهنده آن بود که متغیری که در روند داد و ستدها نیاکان اثرگذار است، انتظار بالا رفتن قیمت در پاییز است؛ آنها اعتقاد داشتند صحبت‌های ترامپ نیز نتوانست روند قیمت در داد و ستدها نقدی را به‌صورت آنی تحت‌تاثیر پیمان دهد.


به گفته فعالان، اگر معامله‌گران صحبت‌های او را جدی می‌گرفتند، باید عجله بها دلار بیشتر می‌شد. به گفته آنها، نیروی افزایشی که بیش از صحبت‌های ترامپ و مسائل سیاسی، روند بها را تحت‌تاثیر پیمان داد، چشمداشت معامله‌گران بازار بود. به اعتقاد تعدادی از بازیگران باتجربه ارزی، در حال حاضر رویکرد افزایشی در بازار قالب است و به‌دلیل غلبه این رویکرد هر بار انتظارات افزایشی بر یک عامل سوار می‌شوند و قیمت را در راستای افزایشی بالا می‌برند. در واقع، زمانی که انتظارات افزایشی است، هر بار معامله‌گران فقط به‌دنبال سکویی هستند که با کمک آن انتظارات خود را محقق کنند. گرد از تفاوت‌های بازار روز چهارشنبه با روزهای اسبق کاهش کار و جنبش خالی‌فروشان ارزی بود. خالی‌فروشان از هراس امکان پرتو ترامپی چندان در بازار فعالیت نکردند. از سوی دیگر، بخشی از معامله‌گران ارزی اعتقاد دارند، از رویکرد و سیاست‌های ترامپ این گونه به‌نظر می‌رسد که سرانجام کاری را سپریدن خواهد داد. به‌عبارت دیگر، دسته جمعی از معامله‌گران معتقدند ریسک ترامپ می‌تواند منجر به اختلالاتی شود؛ ولی متعلق به جا که سررسید اقدام او پیش‌بینی شده نیست، در حال آماده بازار بازتاب چندانی به صحبت‌های او نداشت. اثر ترامپ هم‌اکنون در بازار ارز شکل پاندولی دارد، برخی مواقع در بازار حضور پیدا می‌کند و بعضی زمان‌های سایر بیرون می‌شود. به گفته فعالان، چگونگی عرضه و تقاضا در شرایط فعلی به‌گونه‌ای است که قیمت گرایش اکثریت به افزایش دارد؛ با این حال بازارساز ارزی در نیم نخست سنه توانست پهنه نوسانات را لغایت مرز زیادی مدیریت کند.
خبرگزاری آهن نت