دلیل اصلی کاهش قیمت طلا در بازار چیست ؟

قیمت طلا که روز جمعه نزدیک به بالاترین سطح خود در یک سال اخیر رسیده بود، امروز دوشنبه بار دیگر با کاهش روبرو شده است. علت اصلی افت قیمت طلا ، افزایش ارزش دلار و کاهش تقاضای این فلز گرانبها بوده است.
به گزارش خبرگزاری آهن نت به نقل از   بانکداران ۲۴ (Banker)،به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز،قیمت هر اونس طلا در بازارهای بین المللی امروز با 0.7 درصد کاهش به 1337 دلار دریافتی است.قیمت طلا روز جمعه برای لحظاتی به بیش از 1357 دلار دریافتی بود که بالاترین رکورد از اوت 2016 میلادی بوده است. تصمیم رهبر کره شمالی برای عدم شلیک موشک بالستیک موجب تقویت ارزش دلار آمریکا در بازارهای بین المللی شده است.

در حالی که آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است الی امروز دوشنبه درباره قبل نویس تحریم های جدید علیه کره شمالی رای گیری کند، پیونگ یانگ نسبت به اعمال هرگونه تحریم جدید هشدار داده و گفته است که آمریکا بهای سنگینی را خواهد پرداخت.
به نظر می رسد ادامه نگرانی های مربوط به اوضاع کره شمالی و همین طور سقف بدهی های دولت آمریکا می تواند تاثیر زیادی بر روند بها طلا در کوتاه مدت داشته باشد. ویلیام دادلی سرپرست فدرال رزرو نیویورک نیز در پسین ترین اظهاراتش تاکید کرد: هنوز خیلی زود است که درباره افزایش نرخ سهم فدرال رزرو طی ماه های آینده قبل بینی کنیم. وی به اوضاع نگران کننده کنونی اقتصاد آمریکا اشاره کرده است.3 منبع مستحضر نیز اعلام کردند که بانک مرکزی اروپا در تازه ترین اجلاس خود موافقت کرده است الی برنامه تفریق خرید اوراق قرضه را به زودی پیش درآمد کند. برگزاری نشانیدن بانک مرکزی انگلیس طی روزهای آینده می تواند کارایی زیادی بر نوسانات نرخ ارز و بها جهانی زر داشته باشد. 


میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز با 0.28 درصد کاهش به کمتر از 834 تن دریافتی است.

به نوشته طلا،طی روزهای آینده به نظر می رسد آمارهای تورم آمریکا که قرار است پنجشنبه منتشر شود و همین طور اعلام سیاست های پولی بانک مرکزی انگلیس می تواند تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا داشته باشد. به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، امارهای تورم آمریکا تاثیر زیادی بر گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو خواهد داشت. آمارهای مهم اقتصادی ژاپن و کانادا نیز طی روزهای آینده اعلام خواهد شد. شاخص اعتماد تجاری استرالیا و نرخ تورم ماهیانه انگلیس نیز اعلام می شود.منبع : بانکداران 24

ویرایش  : واحد خبرگزاری آهن نت